Imieniny: Bogusław / Jagoda / Katarzyna

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Msza święta w rocznicę Cudu Eucharystycznego

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

29 listopada 2018 roku na Skwerze Historycznym Granica w Nowych Skalmierzycach, po 238 latach od niezwykłych wydarzeń w tym miejscu, została odprawiona msza święta.

Udział w niej wzięli wierni wraz z Posłem na Sejm RP Tomaszem Ławniczakiem oraz Burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzym Łukaszem Walczakiem. Jak podkreślił w homilii ks. Zbigniew Króczyński to nasze miejsce – miejsce Cudu Eucharystycznego – staje się coraz bardziej znane, coraz więcej uroczystości diecezjalnych odbywa się w naszej świątyni, coraz więcej kapłanów pragnie przyjechać tu ze swoimi parafianami. Do miejsca, które Chrystus dotknął swoją szczególną obecnością i znakiem, o którym mówimy, że miało znamiona Cudu Eucharystycznego. Niech Bóg sprawi, aby na nowo odnaleźć tajemnicę Jego obecności w Najświętszym Sakramencie. Po mszy, mimo mroźnej aury, udano się w uroczystej procesji do kościoła pw. Bożego Ciała na dalszą adorację.


W listopadzie 1780 roku dokonano włamania do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, kradnąc z tabernakulum naczynia liturgiczne wraz z Najświętszym Sakramentem. Gdy odkryto ten czyn, wysłano 13-letniego chłopca do Kalisza, by powiadomić kustosza kolegiaty św. Józefa o tym, co zaszło. Kiedy wracał on z powrotem, zaprzęgnięte do wozu woły nagle zatrzymały się i nie chciały iść dalej. To tutaj właśnie, w miejscu dzisiejszego skweru granicznego w Nowych Skalmierzycach leżały rozrzucone komunikanty. Młody posłaniec pobiegł z tą wiadomością do ówczesnego proboszcza, który na tę wieść zebrał ludzi i z pochodniami, w uroczystym przemarszu przeniósł Najświętszy Sakrament z powrotem do kościoła.

Dariusz Smułka