Imieniny: Bernard / Krzysztof / Sabina

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Spotkanie w Śliwnikach

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

6 maja  2019 roku w świetlicy w Śliwnikach, wspólnie z Burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzym Łukaszem Walczakiem oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżeliką Możdżanowską, odbyło się spotkanie z nowo wybranymi sołtysami i Kołami Gospodyń Wiejskich.

Obowiązki przedstawicieli wsi omówiła zastępca burmistrza Agnieszka Sipka wskazując na m.in. zwoływanie i prowadzenie zebrań, przygotowywanie i wykonywanie uchwał czy pełnienie funkcji inkasentów podatkowych. Z kolei skarbnik Bolesław Borkowski poinformował o prowadzonej księgowości i finansach w danym sołectwie, a policjant miejscowego posterunku udzielił porad dotyczących bezpieczeństwa i kontaktu z dzielnicowymi. Prezes WPK Małgorzata Torz-Franka zagwarantowała chęć współpracy z sołectwami oraz przybliżyła pracę spółki na najbliższe miesiące.

Koła Gospodyń Wiejskich wykonują ciężką, często niedocenioną pracę na rzecz swoich małych ojczyzn. Kobiety kultywują i podtrzymują tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tam, gdzie funkcjonuje KGW, tam jest nasza mała Polska – zaznaczyła Andżelika Możdżanowska. Dzięki ustawie, której była głównym pomysłodawcą i twórcą, koła uzyskały osobowość prawną. Natomiast nowelizacja, która weszła w życie 7 maja 2019 roku, rozszerzyła możliwość zakładania organizacji w miastach do 5 tysięcy mieszkańców oraz w sołectwach gmin miejskich. Ponadto gospodynie będą mogły wnioskować o dofinansowanie w kwocie od 3 do 5 tysięcy zł z budżetu państwa na potrzeby statutowe oraz brać udział w projektach unijnych. Wspieram i aktywnie współpracuję z Kołami Gospodyń Wiejskich. Już niebawem zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs ofert dla organizacji społecznych działających na terenie naszej Gminy, w którym będą mogły brać udział gospodynie i tym samym starać się o kolejne pieniądze na rozwój – nadmienił burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Na terenie gminy funkcjonuje aktualnie 21 kół. Obecny na spotkaniu Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak przypomniał, że zrzeszenia te mogą korzystać z uproszczonej księgowości, a uzyskane środki finansowe są zwolnione z podatku VAT. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze przy kawie.

Krystian Wrzesiński