calendar 18 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

03 Styczeń 2011

Zakończenie projektu "Nowe umiejętności szansą na sukces"

Problem bezrobocia i jego skutki stanowią ogromne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania współczesnego człowieka. Jednocześnie jest ono jedną z przyczyn ubożenia polskiego społeczeństwa.  Również w gminie Nowe Skalmierzyce możemy dostrzec to zjawisko. Dlatego Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach podjął decyzję o zrealizowaniu projektu systemowego, który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działania ukierunkowane zostały na rozwój i upowszechnianie Aktywnej Integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej.

Projekt rozpoczął się  1 czerwca 2010 r. a zakończył 31.12.2010 r. Skierowany był do 12 kobiet z gminy i miasta Nowe Skalmierzyce, długotrwale wyłączonych z życia zawodowego. Jego głównym celem  było rozwijanie aktywnych form integracji społecznej i umożliwianie do nich dostępu osobom wykluczonym społecznie z terenu Gminy  i Miasta Nowe Skalmierzyce. Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnił również dwóch pracowników socjalnych do obsługi projektu.

Grupę docelową stanowiła 12-osobowa grupa kobiet, które były podopiecznymi M-GOPS i korzystały ze świadczeń pomocy społecznej. Ważnym warunkiem uczestnictwa  był również wiek, tj. pomiędzy 15 a 64 rokiem życia. Selekcją kandydatek na uczestniczki projektu zajmowali się pracownicy socjalni M-GOPS, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i gromadzonych danych, a także przeprowadzonej ankiecie, dokonali wyboru. Po dokonaniu wszystkich formalności panie biorące udział w projekcie zostały objęte trzema rodzajami wsparcia (aktywną integracją, pracą socjalną, a także zasiłkiem celowym). W ramach aktywnej integracji zastosowano instrumenty o charakterze aktywizacyjnym, które miały na celu przywrócić osoby wykluczone lub też narażone na wykluczenie społeczne na rynek pracy oraz zintegrować je ze społeczeństwem.

Pierwszym etapem aktywnej integracji było szkolenie pt. „Trening kompetencji i umiejętności społecznych". 32-godzinne warsztaty prowadzone były w dniach 19-23.07.2010 roku. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Szkolenie to miało na celu eliminowanie barier społecznych a także umożliwianie działań zmierzających do kształcenia swoich umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych. Udział w zajęciach pomógł uczestniczkom podnieść wiarę w siebie i swoje możliwości, zwiększył umiejętności komunikacyjne i umiejętności pracy w grupie. Na zakończenie kursu uczestniczki otrzymały certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.

Kolejnym etapem aktywnej integracji było szkolenie „Aktywne metody poszukiwania pracy". 25-godzinny cykl zajęć odbył się w dniach 09.-13.08.2010 roku. Zajęcia również odbywały się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Głównym celem spotkań było poznanie własnej osobowości, swoich słabych i mocnych stron a także umiejętność poruszania się po otwartym rynku pracy. W trakcie zajęć uczestniczki przygotowywały m.in. wzory dokumentów aplikacyjnych dla pracodawcy. Uzyskały również niezbędne informacje na temat samozatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Szkolenie zakończyło się testem sprawdzającym wiedzę uczestniczek oraz otrzymaniem zaświadczenia wraz z oceną adekwatną do wiedzy uczestniczek.

Trzecim i jednocześnie ostatnim etapem aktywnej integracji było szkolenie informatyczne. Zajęcia odbywały się 30.08.2010 roku i trwały 71 godzin. Przeprowadzone zostały w sali komputerowej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. W ramach zajęć uczestniczki poznały edytor tekstów, zapoznały się z możliwościami korzystania z internetu, odpowiadania w formie elektronicznej na oferty pracodawców, a także założyły własne konto pocztowe. Program szkoleń został również wzbogacony o biurowe programy, które są używane głównie w księgowości. To szkolenie także zakończyło się egzaminem i otrzymaniem przez uczestniczki certyfikatów wraz z oceną.

Na wszystkich szkoleniach beneficjent projektu (M-GOPS w Nowych Skalmierzycach) zapewniał uczestniczkom ciepłe napoje, posiłki a także materiały szkoleniowe i dydaktyczne.

30 września 2010 roku odbyła się impreza promująca projekt, na którą przybyli: Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, radne Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce: Małgorzata Walczak i Ewa Pussak, a także  psycholog Magdalena Kwiecień oraz pielęgniarka środowiskowo-rodzinna Magdalena Grzeszczyk.  Anna Bulbak - pracownik MGOPS-u w Nowych Skalmierzycach przedstawiła prezentację multimedialną projektu „Nowe umiejętności szansą na sukces". Głos zabrała również burmistrz Bożena Budzik. Bardzo interesujące prelekcje wygłosiły także psycholog Magdalena Kwiecień i Magdalena Grzeszczyk. Kolejnym punktem programu było otrzymanie przez uczestniczki upominków, posiadających oznakowania  Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Kapitału Ludzkiego. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

W październiku 2010 roku uczestniczki poddały się badaniom z zakresu medycyny pracy. Miały one na celu wspieranie aktywizacji zawodowej uczestniczek i ich predyspozycji zdrowotnych do wykonywania określonego zawodu. Zakres badań obejmował wykonanie takich badań profilaktycznych jak: badanie lekarskie, morfologia, ob., ogólne badanie moczu, badanie Rtg Klp.

Projekt socjalny „Nowe umiejętności szansą na sukces" realizowany w Miejsko- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach zakończył się pomyślnie. Wszystkie uczestniczki skorzystały z możliwości podniesienia własnych umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności oraz zdobywania i aktualizacji kwalifikacji zawodowych.

Pracownicy M-GOPS-u mają nadzieję, że pierwszy rok realizacji projektu na terenie gminy i miasta Nowe Skalmierzyce spowoduje zainteresowanie i zaktywizowanie osób wykluczonych zawodowo. Uważają również, że należy podejmować wyzwania i przystępować do kolejnych przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszy unijnych.