calendar 28 March 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

23 Kwiecień 2021

Loteria w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań


# LiczmySięDlaPolski # LiczySięKażdy # NSP2021 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku i potrwa do 30 września 2021 roku. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Udział w spisie jest bardzo łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć nie jest to jedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą telefonicznie lub osobiście rachmistrzowie.

Dodatkowo w Urzędzie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce powstało stanowisko do samospisu, przy którym można dokonać spisu samodzielnie, jeśli nie posiadamy w domu komputera bądź dostępu do Internetu.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w zakładce na stronie spis.gov.pl.

Spis będzie realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania, a rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte zostają tajemnicą statystyczną, która ma charakter absolutny – jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane i nie przewiduje żadnych wyjątków umożliwiających jej uchylenie. Za złamanie tajemnicy i udostępnienie informacji w celach innych niż przewidziane przez spis grozi odpowiedzialność karna.

Również osoby, które nie przekażą informacji w narodowym spisie powszechnym ani nie zadzwonią na infolinię, by poinformować o braku możliwości wzięcia w nim udziału, mogą zostać ukarane. Natomiast za udział w spisie przewidziane są nagrody warte łącznie ponad 2 miliony złotych.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o NSP wejdź na stronę www.spis.gov.pl lub zadzwoń pod numer 22 279 99 99.

 

Beata Michalak