
Nowe Skalmierzyce w finale plebiscytu Modernizacja Roku
[1]Sala widowiskowa „Stare Kino” z Nowych Skalmierzyc znalazła się w finale konkursu Modernizacja Roku 2016. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 24 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas niej doceniono zarówno te największe inwestycje w Polsce, jak i te skromniejsze, ale ważne dla lokalnych społeczności.
Co jest obecnie siłą konkursu? Poza ponad dwudziestoletnią tradycją i ciężko wypracowanym prestiżem, dziś jego ogromnym atutem jest na pewno niebywała różnorodność. -podkreśla komisarz konkursu Roman Pikuła. To ona właśnie otworzyła drogę do udziału w rywalizacji inwestycjom małym, o lokalnym znaczeniu. I to właśnie ta różnorodność, jak i możliwość zaprezentowania nie tylko inwestycji wielkich i spektakularnych, ale także małych, i jak się okazuje tak samo ważnych i potrzebnych, spowodowała napływ nowych zgłoszeń. To ona wreszcie uświadomiła autorom lokalnych modernizacji, że jest powód, by się starać, by powalczyć, by postawić na jakość. [2]
„Stare Kino” zostało docenione jako nowoczesny obiekt przygotowany do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań, imprez oraz występów kulturalnych. Prace związane z jego rozbudową i modernizacją rozpoczęto jesienią 2015 roku. Od strony szczytowej dobudowano garderoby, hol oraz klatkę schodową, a od strony tylnej toalety dla publiczności. Na piętrze znajdują się pomieszczenia techniczne oraz loggia otwarta w kierunku sceny. Dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych zapewniono poprzez wykonanie odpowiednich pochylni i wyznaczenia na widowni miejsc dla wózków inwalidzkich. Jak podkreśliła odbierająca nagrodę burmistrz Bożena Budzik - mimo, że do budynku wkradła się nowoczesność, postarano się utrzymać jego klimat w duchu ponadczasowej klasyki. Stare Kino służy mieszkańcom a także wpisuje się w rewitalizację terenów pokolejowych. Inwestycja, w całości realizowana z budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, kosztowała ponad 1 mln 800 tys. złotych.
Patronat nad konkursem sprawowało m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Inspektor Ochrony Środowiska czy Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
autor: Aleksander Liebert