
Walka ze skutkami żywiołu
Popołudniowa nawałnica, która w czwartkowe popołudnie 9 sierpnia przeszła m.in. nad Gminą Nowe Skalmierzyce wyrządziła sporo szkód. Jej bilans to głównie połamane lub powalone drzewa (jedno z nich zablokowało drogę na trasie Strzegowa – Chotów) oraz zerwane bądź uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Jeszcze tego samego dnia w usuwaniu skutków zniszczeń oraz zabezpieczaniu dachów uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wlkp. oraz Kalisza a także jednostki OSP z Gostyczyny, Strzegowy, Śmiłowa oraz Skalmierzyc, więc teren po przejściu wichury szybko został uporządkowany.
O dotkniętych kataklizmem mieszkańcach nie zapomniały władze samorządowe. Równie szybko Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik uruchomiła prace Komisji Gminnej do spraw szacowania skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Jej członkowie, czyli pracownik UGiM, pracownik MGOPS-u oraz pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego 13 sierpnia pojechali w teren, by oszacować zniszczenia i sporządzić protokoły. Okazuje się, że miejscowością, którą ucierpiała najbardziej jest Strzegowa. Siedemnaście rodzin z tej wsi a także jedna z Węgier zostało wpisanych na listę poszkodowanych, a straty, jakie ponieśli wyceniono na kwotę ponad 200 tys. zł. O pomoc dla nich władze samorządowe Gminy wystąpiły do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który 16 sierpnia br. złożył wniosek o udzielenie, ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Jeśli środki te zostaną przyznane, pozwolą na remont zniszczonych budynków lub lokali mieszkalnych.
Magdalena Kąpielska