
Powstanie Wielkopolskie
27 grudnia obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pamięć o powstaniu była kultywowana na terenie gminy od wielu lat, lecz po raz pierwszy miała ona charakter święta narodowego. Obchody rozpoczęła msza święta sprawowana w sanktuarium maryjnym w Skalmierzycach z udziałem pocztów sztandarowych oraz Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce. Kustosz ks. kan. Sławomir Nowak podkreślił ważny charakter tamtych wydarzeń oraz nawiązał do patriotycznego obowiązku każdego Polaka: należy pochylić się nad tymi, którzy przelali krew, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolności. (…). To wielki szacunek dla wszystkich tych, którzy podnieśli głowę i sprzeciwili się okupantowi. To wielki szacunek dla tych, którzy nie bali się wziąć karabinu do ręki wiedząc, że mogą za chwilę zginąć.
Po eucharystii inicjator wydarzenia burmistrz Jerzy Łukasz Walczak we współpracy ze starostą powiatu ostrowskiego Pawłem Rajskim wręczał przybyłym mieszkańcom powstańcze flagi, aby w barwnym pochodzie udać się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam w otoczeniu pocztów sztandarowych, harcerzy, przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców składano wieńce oraz znicze. Z krótką relacją historyczną wystąpił także Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak - nawiązał on do wydarzeń, które miały miejsce na skalmierzyckiej ziemi. W ramach akcji Świetlne Powstanie zainicjowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pomnik rozświetlono w narodowych barwach. Widowiskową oprawę zapewniło także środowisko kibiców.
Pamiętano o złożeniu wiązanek pod domem katolickim w Skalmierzycach oraz pomnikiem w Boczkowie. Burmistrz patronował także akcji zainicjowanej przez wieloletniego działacza niepodległościowego, odznaczonego m.in. Medalem za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej, Jana Chlastę, który od lat wykonuje wiązanki z kwiatami i rozwozi je na groby powstańców. W podobną akcję włączyli się także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skalmierzyckiej, którzy otrzymali dotację od samorządu na podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Aleksander Liebert