
Gminne święto plonów w Ociążu
Gościnna wieś Ociąż była gospodarzem tegorocznych Gminnych Dożynek, które przygotowała we współpracy z wsiami Kościuszków oraz Fabianów. W tutejszym urokliwym parku krajobrazowym zebrali się nie tylko rolnicy, ale i wszyscy chętni do świętowania tego wciąż bardzo popularnego obrzędu. Pogoda dopisała, więc park od wczesnych godzin południowych do samej nocy tętnił życiem, dobrą zabawą i tańcem.
[1]Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą dziękczynną w intencji rolników, którą koncelebrowali dwaj kanonicy: proboszcz parafii w Ociążu Rafał Sobieraj oraz kustosz sanktuarium w Skalmierzycach Sławomir Nowak. Nie obyło się bez podziękowań za zebrane ziemiopłody oraz złożonych darów.
Poświęcony podczas nabożeństwa chleb upieczony z tegorocznego ziarna przekazali władzom samorządowym Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce: burmistrz Bożenie Budzik oraz przewodniczącemu Rady Kazimierzowi Sipce na placu dożynkowym starości tegorocznego święta: Agnieszka Lis (głównie uprawa pomidorów) oraz Zbigniew Nowacki (produkcja kwiatów ciętych) – najbardziej wyróżniający się rolnicy z Ociąża.
[2]Barwny korowód dożynkowy, który przyszedł tu z kościoła w marszu prowadzonym przez Miejsko-Gminną Orkiestrę Dętą, a uczestniczyli w nim władze samorządowe gminy i miasta z Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożeną Budzik, jej zastępcą Zdzisławem Mielczarkiem, Przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Kazimierzem Sipką i radnymi, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich oraz dwadzieścia cztery delegacje poszczególnych wsi i organizacji społecznych z terenu gminy prezentujących własnoręcznie wykonane wieńce dożynkowe, liczni goście, w tym m.in. starosta Paweł Rajski, Wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg, przedstawiciele organizacji i kółek rolniczych, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy nie tylko wsi, ale i całej gminy oraz przyjezdni goście.
[3]„Z szacunkiem i wzruszeniem całowałam bochen chleba ofiarowany mi przez starostów dożynek, w którym zawarty jest Wasz coroczny trud i troski o byt Waszych rodzin, o przyszłość Waszych gospodarstw domowych. I w wymiarze lokalnym jako burmistrz gminnej wspólnoty zapewniam was, że dzielić go będę sprawiedliwie. Dzielić go będę tak, aby każdy jego kęs trafił tam, gdzie potrzeby są największe.”- mówiła burmistrz w swoim wystąpieniu i jak podkreślała dalej: „nie są to z mojej strony słowa rzucane na wiatr i puste deklaracje o czym możecie się przekonać patrząc na rozwój naszej gminy. Choćby tegoroczne inwestycje w wiejską infrastrukturę pokazują jak bliskie są mi sprawy wsi, o czym mogli się przekonać mieszkańcy takich sołectw jak: Głóski, Śmiłów, Biskupice Ołoboczne, Śliwniki, a za chwilę i Boczkowa, w których to wsiach powstały nowe drogi. Strzegowa, Droszew, Fabianów, Gałązki Wielkie - to tam będą gotowe, bądź już za chwile zostaną zmodernizowane czy też budowane od podstaw świetlice wiejskie. Plany na lata następne w tym zakresie mamy również bogate. Wszędzie wokół zamykane są szkoły. My zaś zdając sobie sprawę jaką rolę kulturotwórczą na wsi spełnia placówka oświatowa i edukacja dzieci wiejskich - wręcz przeciwnie- nadal inwestujemy w wiejską oświatę, czego ostatnim z przykładów jest realizacja wielomilionowego projektu rozbudowy szkoły we wsi Skalmierzyce, rozpoczynana już za chwilę budowa nowego przedszkola w Ociążu czy też termomodernizacja obiektu szkoły podstawowej w Kotowiecku. W tym roku zadbaliśmy też o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszej wspólnoty dokonując zakupu pięciu nowoczesnych pojazdów pożarniczych dla jednostek OSP w Boczkowie, tu w Ociążu, w Strzegowie, w Śmiłowie i Biskupicach Ołobocznych. To są tylko te największe kęsy chleba dzielone poprzez budżet gminy na tereny wiejskie po to, aby Wasze życie uczynić wygodniejszym.
[4]Wysiłek finansowy podejmowany przez skalmierzycki samorząd zauważył przewodniczący komitetu organizacyjnego dożynek – sołtys wsi Ociąż Józef Marciniak, który nie tylko zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy, ale i podziękował władzy samorządowej za wszelkie poczynione w ostatnim czasie inwestycje: „dożynki gminne to jest również dobra okazja, aby na takim forum podziękować władzom samorządowym gminy i miasta Nowe Skalmierzyce za zrozumienie naszych potrzeb i oczekiwań, aby życie mieszkańców ulegało poprawie.”
[5]Część oficjalną uroczystości zakończył występ zespołu muzycznego ORFEUSZ, który bawił publiczność dźwiękami greckich przebojów a po nim miała rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzi nocnych. W międzyczasie można było skorzystać z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji m.in. loterii fantowej, w której można było wygrać rowery czy cenny sprzęt AGD, stoisk gastronomicznych czy urządzeń zabawowych dla najmłodszych, którym paralotniarze rozrzucali cukierki. Corocznym zwyczajem wszystkich przybyłych uraczono pysznym darmowym wiejskim jedzeniem: grochówką, chlebem ze smalcem oraz ciastem drożdżowym.