
19. Dni Miasta Nowe Skalmierzyce przeszły do historii
Po raz dziewiętnasty mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce świętowali podczas zorganizowanych na przełomie czerwca i lipca Dni Miasta. W tym roku uroczystości miały charakter wyjątkowy z racji przypadającej 50. rocznicy nadania praw miejskich. 3-dniowe obchody zaplanowano tak, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z przygotowanych na tę okoliczność atrakcji.
Inauguracja skalmierzyckiego święta miała miejsce zwyczajowo w piątek przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie co roku władze samorządowe Gminy, delegacje organizacji społecznych, zakładów pracy oraz najmłodsze pokolenie skalmierzyczan składają symboliczne wiązanki kwiatów. W tym dniu odbyła się również uroczysta sesja Rady z udziałem gości: przedstawiciela Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, władz starostwa ostrowskiego, samorządowców z ościennych miast i gmin, zwierzchników służb mundurowych, radnych i sołtysów z terenu gminy, duchowieństwa, prezesów miejscowych organizacji społecznych, stowarzyszeń i klubów sportowych, dyrektorów placówek oświatowych oraz przedsiębiorców.
[1]Podczas uroczystości wręczono medal „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”, który trafił w ręce gościa honorowego sesji – Księdza Biskupa Stanisława Napierały. Burmistrz Bożena Budzik, wnioskodawczyni przyznanego wyróżnienia, którym honorowani są najbardziej zasłużeni dla gminy, tak uzasadniała swój wybór: „Działasz z pasją i zaangażowaniem dla dobra nie tylko Kościoła, ale szeroko pojętego dobra publicznego, w tym także dobra mieszkańców naszej Gminy. […] Przyjmij zatem Księże Biskupie medal jako wyraz naszej wdzięczności. Niech będzie on znakiem duchowej więzi między Tobą a mieszkańcami na rzecz gminnej wspólnoty.”
Burmistrz przekazała również osobiste podziękowania, wynikające z wieloletniej współpracy i zaangażowania Jego Ekscelencji w sprawy Gminy: „Korzystam z tej wyjątkowej okazji i na ręce Jego Ekscelencji składam bardzo osobiste podziękowanie za wielokrotne słowa wsparcia i otuchy, których osobiście doświadczyłam przy różnych okazjach. Dziękuję za piękne listy pełne ciepła, modlitwy i błogosławieństwa, które otrzymywałam przez te dwadzieścia lat mojej służby publicznej, czy to w formie życzeń, czy też podziękowań. Sięgam do nich często, aby jeszcze raz wgłębić się w ich treść, która zawsze była pewnym przesłaniem i wskazaniem drogi.” [2]
50. rocznica nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich skłoniła do wielu refleksji na temat historii miasta: „Tegoroczne Dni Miasta są wyjątkowe, świętujemy bowiem 50-lecie nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich. W porównaniu z wiekiem innych ośrodków miejskich liczba ta nie jest może imponująca, ale najważniejsze, że jest to nasza historia, pisana przez naszych dziadów i ojców a także kontynuowana przez nas i naszych potomków. Wielu z Państwa zapewne pamięta to wydarzenie czy to osobiście czy też z przekazów bliskich, kiedy rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 7 lipca 1962 roku dotychczasowe osiedle Skalmierzyce Nowe zaliczono w poczet miast. Sam tytuł i status miasta nie świadczyłby jednak o niczym, gdyby nie ustawiczna praca na rzecz rozwoju miejscowości. Dzięki właśnie tej pracy Nowe Skalmierzyce – to „małe miasto dużych możliwości”. Wystarczy, bowiem tylko spojrzeć, jak ono się zmieniło od 1962 roku.” – mówiła burmistrz, która w swoim przemówieniu starała się zobrazować przemiany, która zaszły w ostatnim czasie:
Ale gminna wspólnota to nie tylko przeobrażenia i zmiany w mieście. To również nowa jakość życia na terenach wiejskich, gdzie przybywa dróg gminnych, szkoły pachną nowością, przybywa mieszkańców, którzy budują swoje siedliska z dala od miejskiego zgiełku. Powstają kolejne nowe większe bądź mniejsze zakłady pracy. Zmieniamy standard obiektów użyteczności publicznej inwestując w modernizację czy budowę nowych świetlic wiejskich, które stają się miejscami integracji społecznej. Przykładem są tu choćby w tym roku wsie: Fabianów, Strzegowa, Gałązki Wielkie czy Droszew.
Stabilna sytuacja finansowa gminy pozwala nam dalej inwestować w oświatę, kolejna już wielomilionowa inwestycja, jaką jest rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej w Skalmierzycach, rusza już niebawem. W Ociążu lada dzień zaczną się prace przy budowie nowego przedszkola.
Spokój w oświacie daje komfort pracy nauczycielom, co też przekłada się na osiągane wyniki w nauce uczniów. Wzorcowym przykładem jest tutaj chociażby szkoła podstawowa w Gostyczynie, której to projekty edukacyjne inicjowane przez Panią Dyrektor wspólnie z radą rodziców zyskują uznanie zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym.
W trudnych kryzysowych latach, gdzie wokół samorządów terytorialnych w Polsce gromadzi się wiele zagrożeń utrzymanie proinwestycyjnego kierunku rozwoju nie jest sprawą prostą tym bardziej więc jesteśmy dumni, że mogliśmy w tym roku zainwestować w bezpieczeństwo naszych mieszkańców poprzez zakupy pięciu nowoczesnych pojazdów pożarniczych dla poszczególnych OSP z naszej Gminy, co stało się impulsem do jeszcze większego zaangażowania ochotników strażaków w niesieniu pomocy potrzebującym. […]Nie chce zapeszać, ale mimo wielu zagrożeń, które niesie za sobą już trwający od kilku lat kryzys gospodarczy, nasze perspektywy rozwojowe na lata następne są optymistyczne,”
[3]Upalna sobota upłynęła pod znakiem kilku imprez o różnym charakterze. Zaczęło się od 19. Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta, który odbył się w miejskiej szkole podstawowej. O najwyższe trofeum rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Jubileusz nadania praw miejskich został przypieczętowany w symboliczny sposób – ulicę 1 Maja przyozdobiono pięćdziesięcioma drzewami ozdobnymi, które osobiście sadzili: władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Honorowi krwiodawcy włączyli się w obchody, organizując 48. akcję poboru cennego leku a najmłodsi bawili się w miejskim parku na festynie dla dzieci „Clownada”, przygotowanym przez aktorów wrocławskiego teatru lalkowego oraz harcerzy ze skalmierzyckiego szczepu ZHP.
[4]Gwiazdą niedzielnego festynu, który przyciągnął tłumy nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych gości, była Budka Suflera, występująca w swoim żelaznym składzie: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko oraz Tomasz Zeliszewski wspierani pozostałymi członkami zespołu. Niespodzianką dla fanów było pojawienie się na scenie również byłych wokalistów grupy: Felicjana Andrzejczaka i Izabeli Trojanowskiej. Nie mogło zabraknąć takich przebojów jak: Twoje radio, Takie tango, Jolka Jolka czy Bal wszystkich świętych.
Występ poprzedził koncert zespołu Babylon występującego w międzynarodowym składzie. Jego nazwa nawiązuje do wykonywanego repertuaru, na który składają się największe przeboje legendarnego Boney M. Było to zapierające dech widowisko nie tylko muzyczne, ale także z elementami pirotechnicznymi.
Na scenie gościli również muzycy z Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej oraz dzieci i młodzież, którzy przedstawili własne programy artystyczne a młoda mieszkanka miasta Izabela Wojciechowska przygotowała wystawę swoich prac pt. „Element”. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz fajerwerków oraz zabawa taneczna.
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]
[13]
[14]
[15]
[16]
[17]
[18]
[19]
[20]
[21]
[22]
[23]
[24]
[25]
[26]
[27]
[28]
[29]
[30]
[31]
[32]