
Po raz dziewiętnasty mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce świętowali podczas zorganizowanych na przełomie czerwca i lipca Dni Miasta. W tym roku uroczystości miały charakter wyjątkowy z racji przypadającej 50. rocznicy nadania praw miejskich. 3-dniowe obchody zaplanowano tak, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z przygotowanych na tę okoliczność atrakcji.
Inauguracja skalmierzyckiego święta miała miejsce zwyczajowo w piątek przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie co roku władze samorządowe Gminy, delegacje organizacji społecznych, zakładów pracy oraz najmłodsze pokolenie skalmierzyczan składają symboliczne wiązanki kwiatów. W tym dniu odbyła się również uroczysta sesja Rady z udziałem gości: przedstawiciela Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, władz starostwa ostrowskiego, samorządowców z ościennych miast i gmin, zwierzchników służb mundurowych, radnych i sołtysów z terenu gminy, duchowieństwa, prezesów miejscowych organizacji społecznych, stowarzyszeń i klubów sportowych, dyrektorów placówek oświatowych oraz przedsiębiorców.
Podczas uroczystości wręczono medal „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”, który trafił w ręce gościa honorowego sesji – Księdza Biskupa Stanisława Napierały. Burmistrz Bożena Budzik, wnioskodawczyni przyznanego wyróżnienia, którym honorowani są najbardziej zasłużeni dla gminy, tak uzasadniała swój wybór: „Działasz z pasją i zaangażowaniem dla dobra nie tylko Kościoła, ale szeroko pojętego dobra publicznego, w tym także dobra mieszkańców naszej Gminy. […] Przyjmij zatem Księże Biskupie medal jako wyraz naszej wdzięczności. Niech będzie on znakiem duchowej więzi między Tobą a mieszkańcami na rzecz gminnej wspólnoty.”
Burmistrz przekazała również osobiste podziękowania, wynikające z wieloletniej współpracy i zaangażowania Jego Ekscelencji w sprawy Gminy: „Korzystam z tej wyjątkowej okazji i na ręce Jego Ekscelencji składam bardzo osobiste podziękowanie za wielokrotne słowa wsparcia i otuchy, których osobiście doświadczyłam przy różnych okazjach. Dziękuję za piękne listy pełne ciepła, modlitwy i błogosławieństwa, które otrzymywałam przez te dwadzieścia lat mojej służby publicznej, czy to w formie życzeń, czy też podziękowań. Sięgam do nich często, aby jeszcze raz wgłębić się w ich treść, która zawsze była pewnym przesłaniem i wskazaniem drogi.”
50. rocznica nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich skłoniła do wielu refleksji na temat historii miasta: „Tegoroczne Dni Miasta są wyjątkowe, świętujemy bowiem 50-lecie nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich. W porównaniu z wiekiem innych ośrodków miejskich liczba ta nie jest może imponująca, ale najważniejsze, że jest to nasza historia, pisana przez naszych dziadów i ojców a także kontynuowana przez nas i naszych potomków. Wielu z Państwa zapewne pamięta to wydarzenie czy to osobiście czy też z przekazów bliskich, kiedy rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 7 lipca 1962 roku dotychczasowe osiedle Skalmierzyce Nowe zaliczono w poczet miast. Sam tytuł i status miasta nie świadczyłby jednak o niczym, gdyby nie ustawiczna praca na rzecz rozwoju miejscowości. Dzięki właśnie tej pracy Nowe Skalmierzyce – to „małe miasto dużych możliwości”. Wystarczy, bowiem tylko spojrzeć, jak ono się zmieniło od 1962 roku.” – mówiła burmistrz, która w swoim przemówieniu starała się zobrazować przemiany, która zaszły w ostatnim czasie:
Ale gminna wspólnota to nie tylko przeobrażenia i zmiany w mieście. To również nowa jakość życia na terenach wiejskich, gdzie przybywa dróg gminnych, szkoły pachną nowością, przybywa mieszkańców, którzy budują swoje siedliska z dala od miejskiego zgiełku. Powstają kolejne nowe większe bądź mniejsze zakłady pracy. Zmieniamy standard obiektów użyteczności publicznej inwestując w modernizację czy budowę nowych świetlic wiejskich, które stają się miejscami integracji społecznej. Przykładem są tu choćby w tym roku wsie: Fabianów, Strzegowa, Gałązki Wielkie czy Droszew.
Stabilna sytuacja finansowa gminy pozwala nam dalej inwestować w oświatę, kolejna już wielomilionowa inwestycja, jaką jest rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej w Skalmierzycach, rusza już niebawem. W Ociążu lada dzień zaczną się prace przy budowie nowego przedszkola.
Spokój w oświacie daje komfort pracy nauczycielom, co też przekłada się na osiągane wyniki w nauce uczniów. Wzorcowym przykładem jest tutaj chociażby szkoła podstawowa w Gostyczynie, której to projekty edukacyjne inicjowane przez Panią Dyrektor wspólnie z radą rodziców zyskują uznanie zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym.
W trudnych kryzysowych latach, gdzie wokół samorządów terytorialnych w Polsce gromadzi się wiele zagrożeń utrzymanie proinwestycyjnego kierunku rozwoju nie jest sprawą prostą tym bardziej więc jesteśmy dumni, że mogliśmy w tym roku zainwestować w bezpieczeństwo naszych mieszkańców poprzez zakupy pięciu nowoczesnych pojazdów pożarniczych dla poszczególnych OSP z naszej Gminy, co stało się impulsem do jeszcze większego zaangażowania ochotników strażaków w niesieniu pomocy potrzebującym. […]Nie chce zapeszać, ale mimo wielu zagrożeń, które niesie za sobą już trwający od kilku lat kryzys gospodarczy, nasze perspektywy rozwojowe na lata następne są optymistyczne,”
Upalna sobota upłynęła pod znakiem kilku imprez o różnym charakterze. Zaczęło się od 19. Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta, który odbył się w miejskiej szkole podstawowej. O najwyższe trofeum rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Jubileusz nadania praw miejskich został przypieczętowany w symboliczny sposób – ulicę 1 Maja przyozdobiono pięćdziesięcioma drzewami ozdobnymi, które osobiście sadzili: władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Honorowi krwiodawcy włączyli się w obchody, organizując 48. akcję poboru cennego leku a najmłodsi bawili się w miejskim parku na festynie dla dzieci „Clownada”, przygotowanym przez aktorów wrocławskiego teatru lalkowego oraz harcerzy ze skalmierzyckiego szczepu ZHP.
Gwiazdą niedzielnego festynu, który przyciągnął tłumy nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych gości, była Budka Suflera, występująca w swoim żelaznym składzie: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko oraz Tomasz Zeliszewski wspierani pozostałymi członkami zespołu. Niespodzianką dla fanów było pojawienie się na scenie również byłych wokalistów grupy: Felicjana Andrzejczaka i Izabeli Trojanowskiej. Nie mogło zabraknąć takich przebojów jak: Twoje radio, Takie tango, Jolka Jolka czy Bal wszystkich świętych.
Występ poprzedził koncert zespołu Babylon występującego w międzynarodowym składzie. Jego nazwa nawiązuje do wykonywanego repertuaru, na który składają się największe przeboje legendarnego Boney M. Było to zapierające dech widowisko nie tylko muzyczne, ale także z elementami pirotechnicznymi.
Na scenie gościli również muzycy z Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej oraz dzieci i młodzież, którzy przedstawili własne programy artystyczne a młoda mieszkanka miasta Izabela Wojciechowska przygotowała wystawę swoich prac pt. „Element”. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz fajerwerków oraz zabawa taneczna.