calendar 23 Wrzesień 2021

12 °C

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

List motywacyjny

Zasady pisania listu motywacyjnego


List motywacyjny dołączony jest do CV. Jego zadaniem jest przedstawienie Twojej kandydatury na konkretne stanowisko i uzyskanie bezpośredniego zaproszenia na rozmowę z pracodawcą. List motywacyjny składa się z trzech części:

I. wstępu - którego zadaniem jest przykucie uwagi czytającego,
II. części zasadniczej - wyjaśniającej i przekonującej czytającego o zasadności zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną,
III. zakończenia - motywującego do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Część pierwsza - przykucie uwagi czytającego


Najłatwiejszym sposobem przykucia uwagi czytającego jest personalne zaadresowanie listu do osoby, która prowadzi wstępną selekcję ofert. zamiast ogólnikowo pisać "Szanowni Państwo" , lub "Dzial Personalny", lepiej będzie, gdy się nieco wysilisz i telefonicznie dowiesz się, kto będzie podejmował decyzję w Twojej sprawie. Takie podejście wyróżni Twoją oferte i pokaże wysoką motywację do podjęcia pracy. Treść wstępu listu uzależniona jest odtego, czy starasz się o konkretne stanowisko, czy też zależy Ci tylko na ogólnym przedstawieniu firmie swojej osoby, z myślą o ewentualnych wakatach.

Wstęp powinien być prosty i zrozumiały. Powinien się odnieść do sposobu, w jaki dowiedziałeś się o wolnym miejscu pracy (ogłoszenie prasowe, informacja od osoby zatrudnionej już w firmir). Musisz podać stanowisko, o które się ubiegasz, tytuł prasowy i datę publikacji ogloszenia lub wymienić osobę, od której dowiedziałeś się o wolnym miejscu pracy. Ma to znaczenie zwłaszcza przy dużych organizacjach, w których Twoje źle oznaczone dokumenty mogą się zawieruszyć lub trafić do niewłaściwych osób.

Skutecznym sposobem przykucia uwagi jest odniesienie się do stanowiska, o które się ubiegasz. Masz to uczynić poprzez krótkie porównanie wymagań pracodawcy z Twoimi kwalifikacjami. Jeśli Twój list nie dotyczy konkretnego stanowiska, lepiej skupić się na swoich cechach osobowych i doświadczeniu cennym z punktu widzenia pracodawcy. Dobre wrażenie wywiera dyskretne pokazanie, że się jest zorientowanym w specifice firmy. Możesz to osiągnąć np. przez powiększenie swojej decyzji o kandydowaniu na stanowisko z wiedzą o nowo tworzonym oddziale firmy, zmiane jej struktury, wprowadzeniu na rynek nowych produktów itp. Celowe jest wypunktowanie wymiernych korzyści, jakie odniesie pracodawca wybierając Twoją osobę.

Część druga - wyjaśnianie i przekonanie

Gdy już udało się skupić do przekonania na Twojej aplikacji, jej dalszą częśc należy wykorzystać do przekonania go o adekwatności twojej kandydatury. Jeżeli odpowiad na ogłoszenie prasowe, musisz pokazać, że posiadane doświadczenie i wiedza odpowiadają wymienionym oczekiwaniom. Jeżeli wymagania nie są wymienione, sprobuj stworzyć sobie wyobrażenie o cechach idealnego kandydata na dane stanowisko. Podkreślaj korzyści, jakie uzyska pracodawca. Opisuj swoje mocne strony w odniesieniu do jego potrzeb, i tak, zamiast: ...ukończyłem kurs biznesu i negocjacji... napisz raczej: ... kurs negocjacji i biznesu pomogły mi uporządkować wiedzę i praktycznie przećwiczyć zachowanie w sytułacjach zawodowych...

W tej części listu należy zinterpretować wybrane fragmenty CV dotyczące edukacji doświadczeń zawodowych czy osiągnięć. Wybierz najcenniejsze kwalifikacje i pokaż jak dobrze odpowiadają wymaganiom stanowiska np: ...ponieważ poszukujecie Państwo kwalifikowanego architekta, dołączam projekt budynku zabytkowego, który zdobył II nagrodę w lokalnym konkursieprac studentów architektury w 1996 roku... W liście motywacyjnym powinny się znaleźć również informacje o Twoichcechcach osobowych. Pracodawcy na ogół poszukują odpowiednich kandydatów, łatwo wspólpracujących z ludźmi, podejmujących inicjatywę i łatwo się uczących. Zwróć uwagę na następujący akapit: ...poza zdobyciem wiedzy mertytorycznej podczas studiów, miałem okazjędo doskonalenia moich relacji z ludźmi. Jako v-ceprezes stowarzyszenia studenckiego organizowałem i kierowałem dwoma zbiórkami na rzecz osób niuepełnosprawnych. Wiązało się to z zarządzaniem kilkunastoosobową grupą studentów pierwszych roczników i uczestnictwem w spotkaniach z przedstawicielkami kluczowych firm. Myślę, że i w Państwa firmie moje zdolności interpersonalne i organizacyjne mogą być wykorzystane.Odwołaj się do swojego CV. Można to zrobic pośredniuo: ... jak można zauważyć w moim CV, obroniłem prace dyplomową w czerwcu..., lub bezpośrednio: ... pozostałe informacje dotyczące doświadczeń w dziale finansowym znajdziecie Państwo w moim CV... Formułując właściwą część listu motywacyjnego pamiętaj, by podkreślać tylko te cechy, doświadczenia, które odnoszą sie do stanowiska, w przeciwnym razie Twój list bedzie zbyt długi i nudzący; bądź konkretny; zamiast ogólnikowego "mam doświadczenie w zarządzaniu", napisz: "zarządzałem 10-osobową grupą-". Bądź przekonujący; zamiast: "wydaję mi się, że w roli kierownika zmiany" napisz: " potrafię podołać obowiązkom kierownika zmiany"; przedstawiaj pracodawcom korzyści; zamiast "posiadam zdolności przekonywania" lepiej napisać "moja zdolność przekonywania zwiększy efektywność obsługi Państwa klientów"; unikaj frazesów rodzaju: "jestem szczególnie zainteresowany podjęciem pracy w znanej i renomowanej firmir, jaką Państwo jesteście"; nie podawaj oczekiwań finansowych, ten temat lepiej zostawić na rozmowę kwalifikacyjna.

Część trzecia - motywowanie do działania

Po właściwym przedstawnieniu swojej osoby, trzeba sprowokować czytającego do działania. Należy poprosić o zaproszenie na rozmowe kwalifikacyjną. Jeżeli mieszkasz w odległym mieście, możesz poprosić o przeslanie formularza aplikacyjnego lub zorganizowanie interwiew w najbliższym oddziale firmy. Nigdy nie proś o posadę, brzmialoby to naiwnie i nieadekwatnie. Ułatwi skontaktowanie się z Tobą podając telefony i godziny, w których jestes osiągalny. Zwróć uwagę na poniższe przykłady: ... mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje i opis kwalifikacji przekonują Państwa o mojej wysokiej motywacji w wykorzystaniu wiedzy w Państwa firmie. Z przyjemnością przedstawię je blizej w bezpośrednim spotkaniu. Jestem osiągalny codziennie w godz. 18 - 22 pod domowym numerem telefonu 12-34-56... ... jeżeli potrzebujecie Państwo doświadczonego i efektywnego programisty C.C++. komunikatywnego, łatwo asymilującego się w zespole, proszę o telefon 12-34-56... w godzinach pracy 9 - 17.