Ogólne zasady udzielania dotacji na trwałą likwidację ogrzewania węglowego i zastąpienia go proekologicznymi systemami grzewczymi
Kto może ubiegać się o dotację?
Do ubiegania się o dotację uprawnione są:
- osoby fizyczne,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- osoby prawne,
- przedsiębiorcy,
- jednostka sektora finansów publicznych będąca gminną lub powiatową osobą prawną;
posiadające tytuł prawny do władania nieruchomością lub lokalem położonym w granicach administracyjnych Gminy.
Termin składania wniosków
Wnioski przyjmowane będą od 2 do 15 kwietnia 2024 r., bądź do wyczerpania się limitu środków finansowych przeznaczonych na ww. cel.
Wysokość dotacji
Dotacja wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 4500,00 zł (słownie: cztery tysiące pięćset złotych) na jednego beneficjenta.
Zakres dotacji
Dotacja obejmuje trwałą likwidację systemów ogrzewania, opartych na paliwie węglowym i ich zamianę na ogrzewanie proekologiczne (kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, pompy ciepła, kocioł zagazowujący drewno, kocioł na pellet, ogrzewanie elektryczne) w budynkach mieszkalnych i lokalach mieszkalnych położonych na terenie Gminy.
Dotacja udzielana jest wyłącznie na dofinansowanie niezbędnych kosztów realizacji przedsięwzięcia (kosztów kwalifikowanych):
- koszt demontażu kotłów/pieców/palenisk węglowych;
- koszt zakupu i montażu nowego źródła ogrzewania.
- koszt wykonania przyłącza gazowego i instalacji od przyłącza do kotła
Dotacja nie może być wykorzystana na:
- zakup urządzeń grzewczych niestanowiących trwałego wyposażenia budynku lub kotłów na przepracowany olej;
- przygotowania dokumentacji związanej z realizacją przedsięwzięcia, np. projekt budowlany, projekt wykonawczy, uzgodnienia itp.;
- instalowanie ogrzewania ekologicznego w nowo budowanych obiektach;
- zakup i montaż ogrzewania kominkowego;
- zadania, których realizacja nie gwarantuje trwałego efektu ekologicznego;
- wymianę systemu ogrzewania ekologicznego na nowe w przypadku, gdy wcześniej lokal lub budynek mieszkalny posiadał system ogrzewania ekologicznego;
- modernizację istniejącego ogrzewania proekologicznego;
- zakup instalacji towarzyszącej nowemu urządzeniu grzewczemu - nie dotyczy kotła gazowego;
- refundację wydatków poniesionych przed datą zawarcia umowy dotacyjnej z Gminą.
Kwalifikowanie wniosków do realizacji
Wnioski o udzielenie dotacji celowej bedą rozpatrywane według kolejności ich wpływu do Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. W przypadku braków formalnych wniosku lub braku wymaganych załączników, Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wezwie wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 14 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Jak uzyskać dotację?
Po spełnieniu wszystkich wymagań formalnych osoba zamierzająca ubiegać się o dotację na dofinansowanie powinna złożyć wniosek o udzielenie dotacji wraz z następującymi załącznikami
- Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością.
- Dokumentacją fotograficzną pieca/kotła węglowego, który będzie podlegał likwidacji
- Zgodą współwłaścicieli, w przypadku gdy tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego przysługuje więcej niż jednemu podmiotowi.
- W przypadku, gdy inwestorem będzie wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest ona do załączenia do wniosku kopii uchwały wspólnoty mieszkaniowej wyrażającej zgodę na realizację zadania inwestycyjnego, kopii uchwały o powołaniu zarządu wspólnoty oraz w sytuacji ustanowienia zarządcy wspólnoty - kopii umowy o sprawowaniu zarządu nieruchomością wspólną oraz zestawienie lokali objętych wnioskiem o udzielenie dotacji, ze wskazaniem ich właścicieli, poświadczone przez zarządcę.
- Dokumenty niezbędne do udzielenia pomocy de minimis dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
Załączniki:
1. Regulamin
2. Wniosek o udzielenie dotacji
3. Klauzula RODO
4. Oświadczenie współwłaściciela
5. Wniosek o rozliczenie dotacji