
Po każdej ciężkiej pracy przychodzi czas na odpoczynek. Także i rolnikom po żniwach należy się chwila wytchnienia, która zwyczajowo nazywana jest dożynkami. Owe święto dziękczynienia za zebrane plony w gminie i mieście Nowe Skalmierzyce obchodzono 30 sierpnia. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorami byli burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz sołectwa: Ociąż, Fabianów i Kościuszków, a główne uroczystości odbywały się w parku krajobrazowym w Ociążu.
Tradycyjny staropolski obrzęd rozpoczęto mszą świętą dziękczynną. Chcemy złożyć dziękczynienie najpierw Bogu, zanim na placu wyrazimy wdzięczność ludziom za ich trud – mówił sprawujący eucharystię ks. kanonik Rafał Sobieraj, który poświęcił dorodny bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Po nabożeństwie, przy dźwiękach muzyki Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej, władze samorządowe, mieszkańcy gminy, delegacje wieńcowe reprezentujące wsie sołeckie oraz licznie przybyli goście udali się w barwnym korowodzie dożynkowym do wspomnianego parku na część oficjalną uroczystości.
Starostowie dożynek: Karolina Wancek – mieszkanka wsi Biskupice Ołoboczne oraz Paweł Nowicki ze wsi Węgry w podziękowaniu za trudne, tegoroczne zbiory przekazali bochen chleba przewodniczącemu Rady Kazimierzowi Sipce oraz burmistrzowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożenie Budzik, która zapewniała, że uczyni wszystko, aby podzielić go sprawiedliwie. Tradycją gminnego święta dziękczynienia jest prezentacja wieńców dożynkowych, które z roku na rok nabierają coraz to ciekawszych kształtów. I tak te piękne dzieła sztuki ludowej przedstawiło 17 delegacji – wsie: Ociąż, Fabianów, Kościuszków, Gałązki Wielkie, Skalmierzyce, Leziona, Miedzianów, Biskupice, Boczków, Śliwniki, Kotowiecko, Trkusów, Biskupice Ołoboczne, Gniazdów, Kurów oraz dwa ogrody działkowe: Stowarzyszenie Działkowców „Kolejarz” i ROD im. T. Kościuszki.
Burmistrz Bożena Budzik w swoim wystąpieniu wyraziła wdzięczność dla braci rolniczej za trud tegorocznych żniw: taki to już niełatwy los rolnika, kiedy cały Wasz wysiłek może w znaczny sposób zniweczyć natura, na którą nikt nie ma wpływu. Dlatego też należy Wam się szczególny szacunek i podziękowanie, że mimo rozmaitych przeszkód nie załamujecie rąk i dalej z pasją i zaangażowaniem wykonujecie ten jakże trudny zawód, aby utrzymać w dobrej kondycji gospodarstwa, które przecież zabezpieczają byt Waszych rodzin. Dziękuję więc Wam, że nie bacząc na przeciwności losu przynosicie na święto dziękczynienia piękne wieńce dożynkowe i okazały bochen chleba – symbole Waszego rolniczego trudu i znoju. Życzenia przekazali rolnikom również parlamentarzyści oraz samorządowcy.
Zwieńczeniem oficjalnej części był występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Ponad 80 artystów bogactwem strojów i różnorodnością prezentowanych tańców urzekło publiczność, która nie szczędziła im braw. W programie przedstawiono folklor z różnych regionów Polski, m. in. z Warmii, Kaszub czy Śląska. Władze samorządowe oraz starostowie dożynek w podziękowaniu przekazali na ręce koordynatora zespołu wielki kosz kwiatów.
Poza wrażeniami artystycznymi, zadbano również o coś „dla ciała”, czyli tradycyjny wiejski poczęstunek: grochówkę, ciasto drożdżowe czy chleb z ogórkiem i smalcem. Uczestnicy dożynek mogli także wziąć udział w loterii fantowej, w której do wygrania były atrakcyjne nagrody rzeczowe a także podziwiać wystawę z okazji 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego. Atrakcjami dla najmłodszych mieszkańców były liczne dmuchańce oraz zrzucane przez paralotniarza cukierki. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna, która zwieńczyła tegoroczne dożynki.
Fot. Kamil Różański