
12 października br. w Starym Kinie w Nowych Skalmierzycach odbyła się uroczysta gala pn. „Inauguracja sezonu kulturalnego 2019/2020 oraz Dzień Edukacji Narodowej”, na której uhonorowano wyróżniających się dyrektorów, nauczycieli, społeczników, działaczy organizacji kulturalnych, społecznych, sportowych oraz edukacyjnych a także osoby zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich z terenu gminy.
Za szeroko pojęte, profesjonalne zarządzanie placówkami oświatowymi wyróżnienia otrzymały dyrektorki: Bożena Walczak, Lidia Biela, Jolanta Siwak, Teresa Stachowiak, Małgorzata Sulewska, Lucyna Lisiak-Kycia, Grażyna Kucharska, Agnieszka Jaźwiec, Anna Walczak oraz Olga Gruszczyńska. Burmistrz Jerzy Łukasz Walczak nagrodził także wyróżniających się nauczycieli: Kamila Stodolskiego, Kingę Jarzębską, Annę Jarantowską, Magdalenę Gruchociak, Małgorzatę Nowak, Stanisławę Wawrzyniak, Urszulę Marcinkowską, Hannę Kubicką, Annę Kwiasowską oraz Justynę Stasiuk.
Listy gratulacyjne otrzymały także osoby, które jak zaznaczył konferansjer Tomasz Michalak z Radia Centrum w bezinteresowny sposób przyczyniają się do rozwoju gminnej kultury, troszczą się o dobrą kondycję gminnego sportu czy też angażują w działalność pozostałych organizacji społecznych. Otrzymali je:
Wyjątkową aktywnością społeczną w ostatnim roku wykazały się koła gospodyń wiejskich, które także docenił Jerzy Łukasz Walczak. Wyróżnienia otrzymali:
Nowością było przyznanie ustanowionej w tym roku przez burmistrza statuetki im. Jana Nepomucena Niemojowskiego pn. „Nepomuceny” dla osób szczególnie wyróżniających się w sferze społecznej, odnoszących sukcesy w swojej dziedzinie oraz przyczyniających się do promocji Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Kapituła, w skład której wchodzili burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, przewodniczący Rady Tadeusz Orzechowski, zastępca burmistrza Agnieszka Sipka, sekretarz Michał Ciupka oraz kierownik Referatu Kultury, Sportu oraz Promocji Aleksander Liebert, wyłoniła wieloletnią przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach Ołobocznych Henrykę Szymczak, która jak zostało to przedstawione w laudacji wyróżnia się w działalności na rzecz wsi, służy radą i pomocą w każdej potrzebie. Nie tylko pomaga przy organizacji licznych wydarzeń kulturalnych, ale udziela się także jako wolontariusz w sferze społecznej pomagając osobom starszym oraz dzieciom. Laureatka, która nie kryła zaskoczenia, odebrała z rąk burmistrza „Nepomucena” wraz z nagrodą rzeczową. Tą właśnie statuetką, nawiązującą w swej nazwie i formie do naszego lokalnego wybitnego XIX-wiecznego społecznika i organicznika, Jana Nepomucena Niemojowskiego, rokrocznie honorować będziemy jedną osobę mającą dla naszego samorządu szczególne zasługi w sferze kultury, działalności społecznej, oświaty i wychowania, sportu, propagowania lokalnej historii i patriotyzmu bądź mecenatu nad działalnością kulturalną, sportową i społeczną – powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak. Fundatorami „Nepomucenów” byli Aleksandra i Andrzej Rogowscy, którzy w podziękowaniu odebrali z rąk burmistrza pamiątkowy obraz. Samo wykonanie oraz projekt statuetki jest autorstwa grafika z Ostrowa Wlkp. Agnieszki Lisiak-Skórki. Statuetka zawiera w sobie odwołanie do elementów architektonicznych śliwnickiego pałacu, a sama postać Niemojowskiego w cylindrze to nawiązanie do jednej z nielicznych zachowanych fotografii w tym właśnie nakryciu głowy.
Słowa uznania dla wszystkich nagrodzonych skierowali goście, w tym. m.in. Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, reprezentująca Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marzenę Wodzińską Grażyna Stępniewska a także Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski: Gratulacje dla burmistrza za pomysł nowej, ale mającej tak głębokie osadzenie historyczne nagrody. To podobnie jak nasze powiatowe ,,Wojciechy”, kolejny element budowania tożsamości gminy, ale także tożsamości naszej powiatowej wspólnoty. Ciepłych słów nie szczędził również gospodarz uroczystości – Jerzy Łukasz Walczak: Z ogromnym uznaniem oraz dumą wręczałem najbardziej wyróżniającym się społecznikom z terenu naszej Gminy listy gratulacyjne. Ich mottem przewodnim jest zaczerpnięty przeze mnie od jednej ze współczesnych pisarek cytat: „…duch marnieje, kiedy człowiek odrzuca swoje pasje”. Jak wspaniale, Szanowni Państwo, wiedzieć i widzieć, że nasza mała wspólnota bogata jest w tak wielu ludzi pasji i czynu – jak Wy. Ludzi pełnych talentu, kreatywności, energii i przebojowości, które przekładają się nie tylko na rozwój osobisty, ale również przyczyniają się do urozmaicenia życia codziennego innych, tym samym umacniając łączące nas więzi i współtworząc szeroko rozumianą kulturę.
Na zakończenie w swoim programie artystycznym zaprezentował się Janusz Radek - wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne wokalista, kompozytor i aktor.
Dariusz Smułka