Imieniny: Bogusław / Jagoda / Katarzyna

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Stary ratusz odzyska blask

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Zabytkowa kamienica przy ul. 3 Maja, pełniąca obecnie funkcję biblioteki oraz mieszkań komunalnych, zostanie wyremontowana. To jeden z ładniejszych tego typu budynków w mieście. Zabytek pochodzący z początku XX wieku doskonale pamięta początki Nowych Skalmierzyc, gdyż to właśnie tutaj znajdowała się siedziba burmistrza w okresie zaborów oraz późniejsze urzędy za czasów II Rzeczpospolitej i PRL-u, aż do momentu przeniesienia magistratu do obecnej siedziby przy ul. Ostrowskiej.   

Pierwszy skalmierzycki ratusz wymaga obecnie wielu prac naprawczych – w ogłoszonym przetargu jako zakres robót wskazano wymianę pokrycia dachu oraz wykonanie nowej elewacji. To drugie zadanie, z racji bogatej ornamentyki na elewacji frontowej, nie należy do łatwych. Wszystkie zdobienia, pilastry i inne detale architektoniczne, które uległy przez lata zniszczeniu zostaną odtworzone, wzorując się na najlepiej zachowanych elementach oraz materiale ikonograficznym. Ponadto zostanie zrekonstruowany detal kartusza na tympanonie, który został zdemontowany kilka lat temu z uwagi na zły stan techniczny.

Po zakończeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy firma budowlana będzie miała czas do połowy lipca br. na przeprowadzenie wszystkich prac.