Imieniny: Bogusław / Jagoda / Katarzyna

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce wyróżniona w ogólnopolskim konkursie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce zajęła 6. miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich w prestiżowym, ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Konferencja, podczas której to zaszczytne wyróżnienie odebrali przedstawiciele władz gminy: zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Paweł Błaszczyk oraz skarbnik Gminy i Miasta Bolesław Borkowski, odbyła się 6 listopada br. w Warszawie. Jej organizatorami byli Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Ranking jest opracowywany na podstawie szesnastu wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Są to m.in.: wydatki na projekty inwestycyjne, liczba osób zatrudnionych oraz odsetek bezrobocia, liczba podmiotów gospodarczych, odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Materiałem źródłowym do jego opracowania są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Ma on na celu wyłaniać liderów rozwoju poszczególnych jednostek samorządu lokalnego.

Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy z podziałem na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Dzisiejsze wyróżnienie jest odzwierciedleniem ciężkiej pracy samorządu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Zdobyte miejsce utwierdza w przekonaniu, że nasza Gmina rozwija się w jak najlepszym kierunku  – powiedział zastępca burmistrza Paweł Błaszczyk. W kategorii gmin miejsko wiejskich liderami zostały (począwszy od miejsca pierwszego): Polkowice, Ożarów Mazowiecki, Stryków, Kórnik oraz Błonie.

Dariusz Smułka