Imieniny: Bogusław / Jagoda / Katarzyna

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Pogoń świętuje 95-lecie istnienia klubu

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Przedwojenne tradycje, najdłużej niepokonany klub piłkarski w Polsce, kilkuset członków i jeszcze więcej sympatyków… W tych kilku słowach można podsumować 95-lecie Klubu Sportowego Pogoń Nowe Skalmierzyce. Gala uświetniająca rocznicę miała miejsce 3 grudnia br. w Skalmierzycach. Poprzedziła ją msza św. sprawowana w kościele pw. Bożego Ciała.

Początki działalności Klubu sięgają 1921 roku. Wśród założycieli nie brakowało osób związanych z Powstaniem Wielkopolskim – organizacja od samego początku dbała więc nie tylko o odpowiednie wychowanie fizyczne swoich członków, ale także o postawy patriotyczne. Wbrew pozorom obecny Stadion Miejsko-Gminny w Nowych Skalmierzycach nie był pierwszym polem zmagań dla zawodników, obiekt powstał dopiero w latach 30. XX wieku. Wcześniej zawodnicy grali w różnych miejscach na terenie gminy. W ciągu wielu lat funkcjonowania klubu działały tutaj takie sekcje, jak piłkarska, lekkoatletyczna, kolarska, bokserska, strzelecka, siatkówki, koszykówki, a nawet drużyna żużlowców.

Obecna Pogoń związana jest właściwie tylko z piłką nożną. To IV-ligowy klub z wieloma drużynami dziecięcymi i młodzieżowymi oraz dużymi aspiracjami. Te oraz inne ciekawe informacje zostały przedstawione podczas przygotowanej specjalnie na tę okoliczność prezentacji multimedialnej. Duże zainteresowanie wzbudził także film pt. „Najdłużej niepokonany klub w Polsce”, który obejrzało w Internecie już ponad 100 tys. osób.

Jak na prawdziwą galę przystało nie obyło się bez licznych gości oraz wielu miłych słów skierowanych w stronę zarządu klubu. Gratulujemy dziś zawodnikom, trenerom, działaczom oraz sympatykom „Pogoni”, że stworzyliście wspaniałą piłkarską rodzinę, z której jesteśmy tak bardzo dumni – powiedziała burmistrz Bożena Budzik. Tegoroczny zaś awans tutejszej drużyny seniorów do IV ligi sprawił, że nie ma chyba mieszkańca, który by Wam z całego serca nie kibicował. Niech zaś wyrazem wdzięczności samorządu za Wasze zaangażowanie, starania i ciężką pracę będzie oddane lada dzień nowoczesne boisko treningowe o nawierzchni syntetycznej, które mamy nadzieję jeszcze bardziej wzmocni proces szkolenia stu kilkudziesięciu zawodników Klubu. Była to także okazja do wręczenia podziękowań oraz odznaczeń. Klub Sportowy „Pogoń” to nie tylko sportowcy – zaznaczył prezes Bernard Spasowski. To również ludzie, którzy z nim współpracują. W imieniu zarządu chciałbym złożyć szczególne podziękowania Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożenie Budzik za wieloletnią współpracę, pomoc finansową samorządu oraz rozbudowę stadionu. Okręgowy Kaliski Związek Piłki Nożnej wręczył także Honorowe Odznaczenia Maciejowi Jędraszkowi, Tomaszowi Kaczmarkowi, Dariuszowi Mikołajczykowi, Mateuszowi Nogajowi, Norbertowi Nogajowi, Dawidowi Rączce oraz Tomaszowi Sobczakowi. Honorową Odznakę Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu otrzymał Mariusz Kaczmarek, Marcin Ludwikowski oraz Bernard Spasowski.

O rocznicy nie zapomnieli również najzagorzalsi kibice, którzy zgodnie ze stadionowym zwyczajem zaprezentowali specjalną oprawę wieńczącą uroczystość – nie zabrakło śpiewów, okolicznościowej sektorówki oraz rac. Wszystko we wspaniałej, rodzinnej atmosferze.