calendar 26 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

27 Sierpień 2018

Czad(oman)owe dożynki

O tym, że tegoroczne Gminne Święto Plonów odbędzie się 26 sierpnia w Ociążu zdradzały nie tylko rozwieszone na terenie wsi banery, ale również bogato i barwnie udekorowane domostwa oraz ulice miejscowości. W organizację obrzędu włączyły się ponadto wsie Fabianów oraz Kościuszków.

Program dożynek rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą dziękczynną, którą w miejscowym kościele odprawił ks. doktor Krzysztof Niciejewski. Dzisiejsza uroczystość jest bogata w treść. Przypada bowiem uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Drugim punktem naszych rozważań jest wdzięczność – przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu za żniwa. Po to się tutaj zgromadziliśmy – by wyrazić wdzięczność za dary, które zebrali w naszej Gminie rolnicy, sadownicy i wszyscy inni, którzy są zaangażowani w uzyskiwanie plonów z ziemi. Kolejna część refleksji związana jest z tym, że praca na roli jest tą, która ciągle przypomina o naszej zależności – zależności od chociażby przyrody, ale ostatecznie od Pana Boga. Ostatnim tematem związanym z dzisiejszą uroczystością jest nadzieja – nadzieja na to, że ziemia nadal będzie rodzić plony; nadzieja na to, że działania, które podejmujemy będą owocne; nadzieja na to, że nasze życie ma sens i nie jesteśmy dziełem przypadku – głosił w homilii proboszcz, który dokonał również poświęcenia przyniesionego przez starostów bochna chleba oraz wieńców przygotowanych przez dwadzieścia wsi i dwa ogrody działkowe.

Po zakończonej liturgii korowód złożony z władz samorządowych, starostów, komitetu organizacyjnego, delegacji wieńcowych, mieszkańców gminy i przybyłych gości przemaszerował przy udziale zabytkowego ciągnika i dźwiękach Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej na plac dożynkowy w pobliskim parku krajobrazowym.

Tu, podczas uroczystego obrzędu, wybrani na tegorocznych starostów staropolskiego święta żniw, Magdalena Banasiak i Piotr Lis, wręczyli gospodarzom Gminy: burmistrz Bożenie Budzik i przewodniczącemu Rady Kazimierzowi Sipce upieczony z tegorocznych ziaren chleb, wyrażając prośbę o jego symboliczny i sprawiedliwy podział przez cały rok. Kultywowanym w Gminie zwyczajem jest również prezentacja wieńców, które tym razem przygotowały wsie: Ociąż, Fabianów, Kościuszków, Śmiłów, Gałązki Wielkie, Węgry, Mączniki, Strzegowa, Gałązki Małe, Droszew, Biskupice Ołoboczne, Biskupice, Kotowiecko, Miedzianów, Śliwniki, Leziona, Kurów, Boczków, Głóski i Skalmierzyce oraz ogrody działkowe „Kolejarz” i ogrody im. Tadeusza Kościuszki.

Słowa do zgromadzonych skierowała burmistrz Bożena Budzik, która nie kryła dumy z pielęgnowania staropolskiego obrzędu: Buduje i napawa radością, że – jak mawiał ojciec święty Jan Paweł II – mimo rozwoju techniki, mimo rozwoju cywilizacji, mimo Internetu i telefonii komórkowej, nie wstydzimy się kultywować tradycji chłopskiej i obchodzić takich świąt, jak święto plonów nazywane dożynkami. W swoim wystąpieniu odniosła się również do kazania księdza Niciejewskiego: Praca rolnika, praca sadownika, praca wszystkich, którzy mają do czynienia z ziemią nie należy do łatwych. Pięknie dzisiaj powiedział na mszy dziękczynnej ks. proboszcz, że w rolnictwie trzeba mieć nadzieję i wdzięczność. Nadzieję, że gdy wiosną rolnik zasiewa lub sadzi, to właśnie o tym czasie na jesieni zbierze, zapełni spichlerze, że będzie to dorodny rok. Ale również musimy mieć wdzięczność, że nie zawsze wola Boga jest dla nas taka łaskawa. Tego doświadczyliśmy w tym roku. Była susza i w dalszym ciągu ją mamy. I dlatego – mimo, że zbiory nie będą tak wielkie i obfite – dziękujmy za to, co zebraliśmy do naszych przechowalni, do naszej zagrody.

Pełne ciepła życzenia przekazali rolnikom również przybyli goście: Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, w imieniu senatora RP Łukasza Mikołajczyka Mirosław Nowacki, przedstawiciel Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego Rafał Gil, przedstawiciel członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej Jarosław Jankowski oraz Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski.

Przemowy zakończył toast za pomyślność rolników oraz wręczone burmistrz Bożenie Budzik przez komitet organizacyjny dożynek kwiaty będące wyrazem wdzięczności braci rolniczej za długoletnie gospodarowanie Gminą.

Tradycyjną dla dożynek oprawę taneczno-muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław", w repertuarze którego znalazły się tańce, pieśni i przyśpiewki z kilku regionów Polski, natomiast gwiazdą wieczornego koncertu był Czadoman, którego występ przyciągnął na plac dożynkowy prawdziwe tłumy. Superbohater, który sam o sobie mówi, że ratuje świat przed nudą i brakiem dobrej muzyki, wyśpiewał swoje największe przeboje, rzucał w tłum koszulki ze swoim logo oraz przybijał „piątki” z widownią w pierwszych rzędach.

Nie obyło się również bez tradycyjnej zabawy przy dźwiękach muzyki tanecznej, która zakończyła się w późnych godzinach nocnych.

Magdalena Kąpielska

foto: Art-Focus

Poniżej prezentujemy galerię dekoracji dożynkowych: