Ferie w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce
27 Luty 2018

Ferie w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce

Ferie w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce23 lutego br. w Starym Kinie podsumowano realizację ferii zimowych w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jarzębinki oraz gminny samorząd.

Minione ferie to czas ciekawych zajęć w dwóch placówkach oświatowych tj. Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach, podczas którego aktywnie uczestniczyło ponad 150 dzieci. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji takich jak wyjazdy na basen i do parku trampolin czy specjalne seanse filmowe. Wiemy, że takie były oczekiwania uczestników i jestem przekonany patrząc na Wasze uśmiechnięte miny i wsłuchując się w opinie, że udało się temu sprostać. Liczny udział młodzieży świadczy o tym, że takie inicjatywy mają sens i warto je realizować. W imieniu burmistrz Bożeny Budzik dziękuję stowarzyszeniu i opiekunom za bezpiecznie zorganizowany czas - zaznaczył obecny na podsumowaniu Kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Daniel Mituła.  

W pierwszym tygodniu dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, które prowadzone były w „Galerii na Strychu” – magicznym miejscu, w którym można przenieść się w świat wyobraźni i tworzyć prace w różnych technikach i o różnej tematyce. Największym zainteresowaniem cieszyły  się prace przestrzenne wykonywane z koralików, eco-śmieci, biżuteria oraz rysunek i malarstwo tworzone na różne sposoby. Ponadto uczniowie angażowali się w zróżnicowane działania z zakresu: komunikacji, poznawania samego siebie i innych, rozpoznawania i wyrażania uczuć i emocji, współpracy w grupie, rozwijania wyobraźni oraz brali udział w licznych grach i zabawach integracyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z informatyki. Uczniowie poznali podstawy programowania w życiu realnym i w świecie on-line. Programowali roboty, które poruszały się zgodnie z poleceniami. Dzięki zabawie można było także pozyskać wiedzę, która niewątpliwie przyda się w dorosłym życiu. Nie zabrakło też emocji sportowych. Rozgrywano mecze piłkarskie, wyścigi rzędów oraz inne gry zespołowe, dzięki czemu uczono się współpracy i gry fair play. Wszystkie zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze, dostarczając uczestnikom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.Ferie w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce

Drugi tydzień ferii to również czas wspaniałej integracji dzieci ze wszystkich szkół z terenu gminy. Uczniowie zaangażowani byli w prace nad przedstawieniem pt. „Kopciuszek”. Tworzyli rekwizyty, elementy scenografii, dobierali stroje a także kreowali postacie, w które się wcielali – efekty pracy można było zobaczyć na podsumowaniu. Odbywały się warsztaty teatralne i plastyczne oraz zajęcia z savoir vivre’u. Brano także udział w zabawach sportowych, wykonywano prace plastyczne, dziewczynki uczyły się nowych układów tanecznych. Odbywały się również zajęcia przy użyciu aplikacji muzycznych. Zimowa aura nie przeszkodziła w zabawach na dworze,  chętni wzięli udział w podchodach.

 Mimo, iż czas ferii jest wolny od nauki uczniowie chętnie spędzili go w szkole. Zapytani na podsumowaniu czy chcą, aby podczas wakacji letnich również zorganizowano podobne zajęcia odpowiedzieli chóralnie „tak”.

Zajęcia realizowane podczas ferii przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jarzębinki w Nowych Skalmierzycach były dofinansowane ze środków Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w ramach zadania publicznego: „Po lekcjach jestem aktywny”.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Jarzębinki