calendar 27 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

28 Grudzień 2023

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2023 r. przypadała 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, od 2021 roku obchodzona jako święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

O początkach zrywu niepodległościowego, który przyniósł wielkopolskiej ziemi  wolność po 123 latach niewoli mówi się zawsze w kontekście śmierci Jana Mertki, żołnierza I Batalionu Pogranicznego, który zginął pod Boczkowem w potyczce z żołnierzami niemieckiego oddziału „ochrony granicy” tj. Grenzschutzu w dniu 27 grudnia 1918 roku, na kilka godzin przed rozpoczęciem walk w Poznaniu, a na dwa dni przed wybuchem iskry powstańczej w Skalmierzycach. O tym właśnie wydarzeniu a także o walce oddziałów powstańczych kompanii skalmierzyckiej z Niemcami traktował spektakl historyczny, który wystawiono na terenie przykościelnym w Skalmierzycach – powiedział jego organizator, Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak. Krótki rys historyczny przedstawił historyk i prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia Przemysław Maćkowiak, zaś narrację widowiska poprowadził Bartosz Lisiak z Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. W aktorskie role wcielili się jej członkowie wraz z potomkami powstańców Kompanii Skalmierzyckiej – Chlasty, Bodylskiego, Woźniaka oraz samego Mertki, w którego „przeistoczył się” jego potomek – Piotr Oczachowski. To piękny ukłon w stronę przodków, którym zawdzięczamy wolność – dziękował włodarz.

Inscenizację historyczną poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, liczne delegacje wieńcowe oraz poczty sztandarowe wystawione przez organizacje społeczne i szkoły z terenu gminy. W intencji powstańców odprawiono również mszę świętą, na którą udano się w przemarszu spod pomnika. Celebrujący nabożeństwo ks. kanonik Sławomir Nowak zwrócił uwagę na znaczenie i ponadczasową uniwersalność wartości zawołania „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które przyświecało powstańcom i które dodawało im otuchy i siły do walki. Powstańcy wypowiadając je, brali je dosłownie. Byli rzeczywiście gotowi poświęcić swoje zdrowie i życie za wolność Ojczyzny. Dziś tej odpowiedzialności za słowa nie ma. Rzucamy je na prawo i lewo. Łatwo przychodzi nam kłamstwo czy krytykowanie. A słowo czasem boli. Można nim skrzywdzić, zabić nadzieję w drugim człowieku. Powstańcy swoim przykładem uczą nas tej odpowiedzialności.

Swój wkład w uczczenie rocznicy niepodległościowego zrywu mieli również mieszkańcy Śliwnik, którzy przy udziale burmistrza na terenie wsi odsłonili tablicę pamiątkową z nazwiskami mieszkańców tegoż sołectwa biorących udział w powstaniu.


Magdalena Kąpielska