27 Listopad 2019

Otwarta Strefa Aktywności i wiata edukacyjna na stadionie

Stadion Miejsko-Gminny w Nowych Skalmierzycach z każdym kolejnym realizowanym tam zadaniem staje się coraz bardziej funkcjonalny i otwarty nie tylko dla osób grających w piłkę nożną. W listopadzie do użytku mieszkańców zostały oddane Otwarta Strefa Aktywności oraz wiata edukacji ekologicznej.

OSA to dwuletni rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowej związany z budową Otwartych Stref Aktywności – przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych miejsc rekreacji i aktywności ruchowej, mających sprzyjać integracji mieszkańców oraz spędzaniu czasu wolnego w sposób czynny. W ramach zadania od strony wejścia na stadion, tuż obok hali sportowej zostały zamontowane urządzenia: wyciąg górny, rowerek, wioślarz, twister siedzący, wahadło, drabinka, stół do gry w szachy i chińczyka oraz piłkarzyki integracyjne (przystosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich). Na ten cel z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki samorząd otrzymał dofinansowanie w kwocie 24.986,00 zł, a łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł 51.206,71 zł. Podobne Otwarte Strefy Aktywności powstały również w Kurowie i Boczkowie (łączna dotacja z ministerstwa to blisko 125 tysięcy złotych).

Natomiast po drugiej stronie stadionu, naprzeciw boiska treningowego powstała wiata edukacji ekologicznej, na budowę której samorząd Nowych Skalmierzyc pozyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 32.841,00 zł. Wiata o wymiarach 4x7 m będzie służyła nie tylko mieszkańcom, ale i uczniom i ich nauczycielom, którzy będą mogli prowadzić tam zajęcia. Jej ściany zostały wyposażone w tablicę do pisania oraz ruchome elementy edukacyjne, takie jak koło, labirynt wiedzy czy układanka. Tematyka urządzeń dotyczy m.in. pszczół, drzew czy kaczek.

Dariusz Smułka 


Otwarta Strefa Aktywności (OSA) dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) edycja 2019.