calendar 27 September 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

09 September 2024

Dożynki Gminne w Nowych Skalmierzycach

Za nami święto plonów, które w tym roku odbyło się 8 września na Stadionie Miejsko-Gminnym w Nowych Skalmierzycach. Rolę gospodarzy przyjęło aż sześć sołectw – Gostyczyna, Chotów, Leziona, Osiek, Śmiłów oraz Węgry.

Zgodnie z tradycją uroczystości dożynkowe rozpoczęto dziękczynieniem Bogu. Mszę świętą polową odprawił proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Gostyczynie ks. Janusz Jeżewski, który poświęcił upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna chleb oraz złożone przez delegacje wieńce.

Świecką część obrzędu rozpoczęto od powitania gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści bądź ich reprezentanci, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służby mundurowe, radni, sołtysi, działaczki Kół Gospodyń Wiejskich, delegacje wieńcowe, rolnicy i osoby z rolnictwem związane, mieszkańcy Gminy oraz przyjezdni.

Funkcję starościny pełniła w tym roku mieszkanka Węgier Magdalena Bodylska, prowadząca wraz z mężem od 2010 roku gospodarstwo rolne, na którym uprawiają zboże, ziemniaki, kapustę oraz brokuł. Trudnią się także produkcją zwierzęcą – posiadają 80 byków. Natomiast starostą został mieszkaniec Gostyczyny Adam Maciak, który wspólnie z żoną i rodzicami gospodarzy na 95 ha uprawiając zboża, kukurydzę, trawy oraz buraki cukrowe. Jego gospodarstwo nastawione jest głównie na hodowlę bydła mlecznego w ilości ponad 200 sztuk, w tym około 90 krów dojnych, co daje produkcję na poziomie około 900 tysięcy litrów mleka rocznie. To właśnie ta dwójka reprezentantów gminnej braci rolniczej ofiarowała poświęcony podczas nabożeństwa chleb na ręce władz samorządowych – burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Maksymiliana Sztandery.

Burmistrzowi i Przewodniczącemu Rady przekazano również dziesięć wieńców, które w tym roku złożyły delegacje: parafii Gostyczyna, parafii Ociąż, delegacja wsi Boczków, Mączniki, Skalmierzyce i Śliwniki, sołectwa Gniazdów, Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. T. Kościuszki w Nowych Skalmierzycach, Stowarzyszenia Działkowców „Kolejarz” w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Nowych Skalmierzycach, Koła Pszczelarzy w Skalmierzycach, parafii Droszew, sołectwa Kościuszków oraz sołectwa Biskupice Ołoboczne. Złożone pod sceną stanowiły nie tylko ważny element dekoracji, ale i pięknie nawiązywały do staropolskich tradycji misternego wyplatania wieńców na zakończenie żniw.

Tego dnia w stronę rolników popłynęło mnóstwo ciepłych słów i życzeń, w tym także od burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka: Dożynki to czas, kiedy jako gminna społeczność możemy pielęgnować nasze polskie tradycje. To czas, kiedy możemy cieszyć się z owoców pracy naszych rolników i dzielić się symbolem tej pracy – chlebem. A to dzielenie, ten nasz wspólny stół i gromadna biesiada to wyraz gościnności, braterstwa, otwartości na drugiego człowieka. Bo głęboko wierzę, Szanowni Państwo, że jesteśmy wspólnotą – wspólnotą nie tylko ujętą w tryby prawne i terytorialne, ale również wspólnotą ludzi prawdziwie solidarnych, potrafiących się wspierać, dzielić dobrem, świadomie biorących współodpowiedzialność za losy naszej małej ojczyzny. Tak być powinno w tym roku – niewątpliwie bardzo trudnym dla braci rolniczej chociażby ze względu na niestabilną pogodę, która kazała mierzyć się z przymrozkami, suszą, a następnie obfitymi ulewami. Tylko Wy, Szanowni Rolnicy, Ogrodnicy, Sadownicy, Pszczelarze wiecie, ile w tych okolicznościach było potrzeba czasu, zaangażowania, cierpliwości, wyrzeczeń i pokory, by na naszych stołach pojawiła się żywność. Ale zapewniam, że my – Ci w bezpośredni sposób z rolnictwem niezwiązani – potrafimy docenić ten znój i z tym większym szacunkiem oraz wdzięcznością będziemy każdego dnia sięgać po tak trudno wypracowany chleb. Życzenia przekazali także parlamentarzyści, bądź ich przedstawiciele a także reprezentanci szczebli wojewódzkich i powiatowych.

Niewątpliwym „mocnym” punktem gminnego święta plonów były barwne stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. To dzięki nim można było nie tylko skosztować m.in. cudownych wypieków, regionalnych smakołyków czy pieczonych kiełbas, ale i poczuć prawdziwie „dożynkowy klimat” poprzez ciekawe i kolorowe dekoracje stoisk.

Tegoroczną część artystyczną rozpoczęli już podczas przekazania chleba i „obtańcowania” wieńca tancerze dwóch zespołów z gminy Przygodzice: Zespołu Pieśni i Tańca Przygodzice oraz Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy”, którzy poza prowadzeniem obrzędu dożynkowego zaprezentowali także m.in. kujawiaka, oberka, tańce kaszubskie czy lubelskie. Dożynki ubogaciły również występy podopiecznych nowoskalmierzyckiego Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce pod dyrekcją Wojciecha Musiała, która tradycyjnie na wysokim poziomie zaprezentowała się skalmierzyckiej publiczności. Gwiazda wieczoru – Sławomir także nie zawiódł wyczekujących go tłumów i w  energetycznym występie poza najpopularniejszą „Miłością w Zakopanem” wykonał swoje pozostałe hity takiej jak m.in.: „Megiera”, „Weselny Pyton”, „Ni mom hektara”, „Cudowronek” czy w teksańskim stylu „Ty mała znów zarosłaś”. Trwająca do północy zabawa zakończyła tegoroczne dożynki.

 

Dariusz Smułka

fot. Kamil  Różański