W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, czyli 27 grudnia 2024 roku społeczeństwo Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce uczciło rocznicę tego jednego z niewielu w dziejach naszej Ojczyzny zwycięskich zrywów niepodległościowych.
Obchody zwyczajowo rozpoczęto w skalmierzyckim Sanktuarium Maryjnym mszą świętą w intencji powstańców. Przeżywamy dziś wspomnienie Powstania Wielkopolskiego. 106 lat temu powstańcy wyruszyli, by bronić naszej Ojczyzny, by ją wyzwolić. Wciąż jeszcze trwał okres Bożego Narodzenia. […] Mieli świadomość, że dla wielu to są ostatnie święta, ale mieli też świadomość, że ich walka toczy się o wolność, niepodległość. Dzisiejszą modlitwą dziękujemy im za ich życie, za to, że mimo iż sięgnęli po broń, szukali pokoju – głosił w homilii celebrujący nabożeństwo ks. kanonik Sławomir Nowak.
Po eucharystii organizator wydarzenia, burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, w myśl idei umacniania tożsamości historycznej i regionalnej, wręczał mieszkańcom powstańcze flagi. W otoczeniu ich czerwonych barw, pod sztandarami licznych organizacji społecznych i placówek oświatowych a także w asyście Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce pochód przeszedł pod pobliski pomnik Powstańców Wielkopolskich. Władze samorządowe oraz delegacje oddali hołd uczestnikom insurekcji poprzez złożenie wiązanek kwiatów oraz zniczy. Apel pamięci przy pomniku, przy którym wartę honorową pełnili harcerze ze Szczepu ZHP GRANICA, poprowadził gość specjalny skalmierzyckich uroczystości - dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu gen. bryg. Marek Brzezicha.
Jako, że lokalnych miejsc pamięci związanych z powstaniem z lat 1918/1919 jest więcej, burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Maksymilianem Sztanderą złożył również znicze pod tablicą na Domu Katolickim w Skalmierzycach (ośrodek przygotowań zbrojnego oddziału powstańczego Skalmierzyc i okolicy), pomnikiem Jana Mertki w Boczkowie oraz znajdującą się w Śliwnikach tablicą upamiętniającą Józefa Idziora - dowódcy Straży Ludowej w Skalmierzycach biorącej udział w oswobodzeniu dworca i naszego miasta, a następnie, po przemianowaniu na Kompanię Skalmierzycką, walczącej z oddziałami Grenzschutzu na froncie południowym powstania.
Magdalena Kąpielska