
Wspaniały jubileusz 85-lecia istnienia świętowała Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Skalmierzyce. Z tej okazji 10 listopada br. w miejskiej sali widowiskowej odbył się okolicznościowy Koncert Galowy, na którym gościli m.in. władze samorządowe Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce z zastępcą burmistrza Zdzisławem Mielczarkiem i zastępcą skarbnika Agnieszką Sipką, przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Krzysztof Sowa, wicestarosta powiatu ostrowskiego, radni Gminy, sołtys wsi Skalmierzyce, księża: kanonik Edward Wawrzyniak i kanonik Józef Kaczmarek, delegacja strażaków z węgierskiej miejscowości Belapatfalva oraz licznie przybyli członkowie orkiestry, ich rodziny i sympatycy muzyki.
Obchodzony w dniu dzisiejszym jubileusz jest podsumowaniem efektów społecznej działalności naszych członków. To rezultat aktywnej pracy i ofiarnego zaangażowania trzech pokoleń muzyków. – powiedział prezes orkiestry Czesław Briese, otwierając galę i prosząc zebranych o minutę ciszy poświęconą nieżyjącym już członkom zespołu.
Historię funkcjonowania orkiestry, która powstała w 1928 roku przy skalmierzyckiej parowozowni, przedstawił jeden z jej członków, Witold Briese. Na jej dzieje złożyło się muzykowanie trzech pokoleń muzyków. Dwa razy zespół zawieszał swoją działalność: po raz pierwszy w czasie okupacji, drugi – w roku 1990. Przez okres funkcjonowania orkiestry kierownictwo bądź batuta dyrygencka przechodziły w ręce kolejnych osób, z których każda podnosiła jej poziom artystyczny, owocując kolejnymi osiągnięciami w różnego rodzaju przeglądach czy festiwalach, jak choćby zajęcie III miejsca w konkursie koncertowym w VIII Turnieju Orkiestr Amatorskich „Złote Ryby” Szamocin 2006.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i dyplomów przyznanych członkom orkiestry przez Polski Związek Chórów i Orkiestr jako wyróżnienie za społeczną działalność artystyczną. Złotą Odznaką uhonorowano Czesława Marczaka, Wojciecha Musiała oraz Marka Pałczyńskiego. Odznakę Srebrną przyznano Karolowi Bartosiowi, Mateuszowi Byzi, Grzegorzowi Lewandowskiemu oraz Arkadiuszowi Lisiakowi. Małgorzata Matyśkiewicz, Paulina Matyśkiewicz oraz Przemysław Pałczyński otrzymali natomiast Odznakę Brązową. Wielu muzyków nagrodzono również dyplomami uznania. Wszystkie wyróżnienia wręczał Dyrektor Komisji Artystycznej ds. Orkiestr Oddziału PZCHiO w Ostrowie Wlkp. Krzysztof Sowa.
Artyści doczekali się również wielu życzeń i ciepłych słów skierowanych od przybyłych gości. Kiedy zespół powstawał, nikt pewnie nie myślał, że przekształci się on w orkiestrę gminną i odegra ważną rolę w propagowaniu kultury muzycznej wśród mieszkańców całej naszej Gminy. Dziś jesteśmy dumni z tego, że przetrwaliście różne zawirowania losu, stając się jednym z niewielu zespołów mogących poszczycić się bogatą i długą tradycją, na którą złożyło się muzykowanie kilku już pokoleń instrumentalistów. – mówił zastępca burmistrza Zdzisław Mielczarek, który w imieniu burmistrz Bożeny Budzik wręczył na ręce prezesa bukiet kwiatów, list gratulacyjny oraz jubileuszowy prezent, saksofon marki Yamaha. Instrument był już kolejnym podarowanym w ostatnich latach przez władze gminy, które od 1997 roku – po zaprzestaniu finansowania orkiestry przez PP „SKAMO” – wzięły na siebie ciężar jej utrzymania, przekazując corocznie dotację z budżetu.
Skład obecnej orkiestry tworzy 26 muzyków, którymi dyryguje pedagog Szkoły Muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim, długoletni instrumentalista zespołu – Józef Janczewski. Zespół bierze czynny udział we wszystkich uroczystościach z okazji świąt państwowych, lokalnych i religijnych na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. Czynnie uczestniczy w różnego rodzaju koncertach na terenie powiatu, organizowanych przez ostrowski oddział PZChiO, promując tam dorobek kulturalny swojej miejscowości i gminy Nowe Skalmierzyce. W swoim repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe i rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Warto podkreślić wyjątkowe więzy, jakie łączą skalmierzyckich instrumentalistów – około 50% z nich łączą relacje rodzinne. Można tu odnaleźć 5 „klanów”, w których muzykują zarówno ojcowie z synami, bracia, kuzynostwo, a w jednym przypadku trzy pokolenia: ojciec – syn – wnuczka. Ciekawostką jest również fakt, że pomiędzy najstarszym i najmłodszym członkiem orkiestry jest 86 lat różnicy. Najstarszy senior bębnista, pan Edmund Marczak, skończył 95 lat a najmłodsza flecistka – Iga Briese, zaledwie 9 lat.
Jako, że uroczystość miała głownie formę koncertu, nie zabrakło dużej ilości muzyki, którą zaprezentowano w dwóch częściach. Zwieńczeniem części oficjalnej była wspólna fotografia wszystkich obecnych członków zespołu.