calendar 23 Wrzesień 2021

12 °C

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

13 Wrzesień 2021

620-lecie Gałązek Wielkich połączone ze świętem plonów

Wyjątkowy charakter miały tegoroczne dożynki wiejskie w Gałązkach Wielkich, bowiem połączono je z jubileuszem 620-lecia wsi.

Świętowanie rozpoczęło się od przejazdu korowodu do kościoła parafialnego w Droszewie, gdzie organizatorzy – sołtys Ewa Gierszewicz, rada sołecka oraz panie zrzeszone  w KGW Gałązki Wielkie uczestniczyli wraz z mieszkańcami wsi oraz gośćmi – burmistrzem Jerzym Łukaszem Walczakiem i radnym Janem Korzeniewskim w nabożeństwie dziękczynnym sprawowanym przez proboszcza ks. dra Jarosława Materlińskiego. Dziś możemy się zastanawiać po co są jubileusze? Po co obchodzimy je w swoim życiu? Przede wszystkim gromadzimy się, aby się cieszyć, w wielu przypadkach, że przeżyliśmy wiele lat. Dziękujemy wówczas Panu Bogu za te lata, bo to jest taki czas radości połączonej z dziękczynieniem. A dzisiejszy jubileusz 620-lecia wsi jest świętem wszystkich jej mieszkańców – podsumował proboszcz.

Po nabożeństwie udano się przed świetlicę wiejską w Gałązkach Wielkich, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji – od swojskiego poczęstunku i jubileuszowego tortu, przez występ „Kapeli znad Baryczy”, dmuchany zamek dla dzieci, przejazd kolejką po wsi, przyśpiewki w wykonaniu młodych mieszkanek, wykład o historii Gałązek Wielkich prowadzony przez Jerzego Wojtczaka, wystawę poświęconą tradycji dożynek, aż po zabawę taneczną wieńczącą świętowanie. Nie zabrakło również tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce sołtys oraz burmistrza chleba przez starostów dożynek – Agnieszkę Bartnik oraz Janusza Kałużnego. Ogromny to zaszczyt i radość świętować 620-lecie Gałązek Wielkich w tak dużym gronie mieszkańców zaangażowanych nie tylko w bieżące życie wsi i organizację dzisiejszych wiejskich dożynek, ale równie chętnie kultywujących pamięć historyczną o swojej Małej Ojczyźnie. Dumy, radości i  energii do działania na rzecz tego, by ta wieś była domem na miarę Waszych marzeń ­– życzył Jerzy Łukasz Walczak.

Na pamiątkę wydarzenia sołtys wraz z burmistrzem odsłonili tablicę umiejscowioną na ścianie świetlicy.

Dariusz Smułka