calendar 22 Lipiec 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

13 Listopad 2023

Narodowe Święto Niepodległości w anturażu barw narodowych

Gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Skalmierzycach. Zainaugurowano je w tutejszym kościele uroczystą mszą świętą wzbogaconą oprawą muzyczną Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Skalmierzycach oraz licznymi chorągwiami placówek oświatowych i organizacji społecznych.

Jako, że nabożeństwo sprawowano w intencji Ojczyzny, w kazaniu ks. kan. Sławomira Nowaka nie zabrakło odniesień do wolności i niepodległości: - Tworzymy wspólnotę, o której mówimy Polska. To nasza ziemska ojczyzna, za którą chcemy dziś Bogu dziękować. Powinniśmy być dumni, że możemy żyć w wolnym kraju. Nie było to dane naszym przodkom. Przez 123 lata nie było nas na mapie świata, w szkołach zabraniano mówić po polsku. Potem przyszedł czas II wojny światowej czy komunizmu, kiedy ponownie chciano nam zabrać wolność.  A mimo to przetrwaliśmy. Bądźmy szczęśliwi, że możemy się dziś spotkać i zaśpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła…”.

Po mszy jej uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu z flagami, które rozdawał burmistrz, pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, po drodze zatrzymując się przy Domu Katolickim (u schyłku 1918 roku był on ośrodkiem przygotowań do walk powstańczych), gdzie Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Renata Nogaj złożyli wiązankę kwiatów i znicz. Kwiaty i znicze liczne delegacje złożyły również przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy którym wartę honorową pełnili harcerze. Monument specjalnie na okoliczność Narodowego Święta Niepodległości podświetlono w tym dniu na biało-czerwono.

Ostatnim akcentem, w którym dominowały barwy i treści narodowe był muzyczny „Koncert dla Niepodległej”, który Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna zorganizowało w Starym Kinie. Na deskach tutejszej sceny wystąpili zarówno wychowankowie Studia Wokalnego Music Voice, jak i jego trenerzy.

Magdalena Kąpielska

 


Poczty sztandarowe podczas uroczystości wystawili: M-G Związek ZOSP RP w Nowych Skalmierzycach (OSP Gostyczyna), Koło Pszczelarzy w Skalmierzycach, ZHP Granica im. Powstańców Wielkopolskich, Stowarzyszenie Rzemieślników i Przedsiębiorców Skalmierzyce, Chór św. Cecylii w Skalmierzycach, SP im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, SP im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach, SP im. Marii Konopnickiej w Droszewie, SP im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych, SP Jana Pawła II w Ociążu, SP im. Janusza Korczaka w Kotowiecku i SP im. bł. ks. J.N. Chrzana w Gostyczynie.