
Kiedy miłość do motocykli połączy się z chęcią pomagania innym to rodzą się takie akcje jak Motoserce – ogólnopolskie przedsięwzięcie organizowane cyklicznie od 2009 roku przez motocyklistów zrzeszonych w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Każdorazowym celem akcji przeprowadzanej przez dziesiątki klubów w całym kraju jest zbiórka krwi, propagowanie idei krwiodawstwa oraz… dobra zabawa w gronie właścicieli i sympatyków dwóch kółek.
W Nowych Skalmierzycach Motoserce odbyło się po raz siódmy. W dniu 9 czerwca zorganizował je Klub Motocyklowy „Iskra” Skalmierzyce we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, którego pracownicy przeprowadzali pobór w mobilnym punkcie krwiodawstwa – specjalnie do tego przeznaczonym krwiobusie. Ochotników nie brakowało. Z zarejestrowanych ponad siedemdziesięciu krew oddało 58 osób, zasilając bank o 25 litrów. Wszyscy krwiodawcy otrzymali nie tylko zwyczajowe paczki regeneracyjne, ale i wzięli udział w loterii fantowej z licznymi nagrodami.
Motoserce to jednak nie tylko zbiórka życiodajnego leku. To również atrakcje temu towarzyszące. Organizatorzy zapewnili ich w tym roku naprawdę niemało. Przez dziesięć godzin teren na stadionie miejsko-gminnym tuż przy siedzibie KM „Iskra” tętnił życiem, gromadząc tłumy mieszkańców. Przybyli również: sekretarz Gminy i Miasta Zdzisław Mielczarek oraz ks. kanonik Sławomir Nowak. Czas festynu wypełniła m.in. parada motocykli – to na start, a na zakończenie o godz. 22.00 – pokaz fajerwerków. W międzyczasie były przejazdy wozami bojowymi i prezentacja sprzętu wojskowego, które zapewniło Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego przy Stowarzyszeniu Strzeleckim Bellona w Kaliszu, możliwość skorzystania ze strzelnicy ASG, koncert muzyczny, pokaz jazdy triasowej i umiejętności kierowców motocykli żużlowych oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków z OSP Skalmierzyce. Zaprezentowali oni nie tylko techniki wydobywania z pojazdu osób poszkodowanych, ale i dali pokaz siły armatki wodnej znajdującej się na wyposażeniu ich wozu. Dzieciom zaoferowano przejazdy ciuchcią oraz mini-samochodami, tor gokartowy, zamki dmuchane, zabawy z animatorką oraz konkursy z nagrodami. Co ważne, wszystkie te atrakcje były bezpłatne, a wstęp wolny.
Impreza była współfinansowana ze środków budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce na realizację zadania publicznego w ramach otwartego konkursu ofert.
Magdalena Kąpielska