
20 stycznia 2012 roku, czyli 20 lat od pierwszego występu zorganizowanego przez Międzyszkolny Ośrodek Animatorów Kultury w Nowych Skalmierzycach (pierwszym wspólnym przedsięwzięciem były „Jasełka", które odbyły się 16.01.1992 roku) świętowano Jubileusz organizacji, którą powołano do życia 23 września 1991 roku na spotkaniu instruktorów artystycznych z terenu gminy, zorganizowanym przez obecną burmistrz Bożenę Budzik.
Uroczystość, która odbyła się w miejskiej sali widowiskowej zgromadziła m.in. władze samorządowe Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce z burmistrz Bożeną Budzik, przewodniczącym Rady Kazimierzem Sipką oraz skarbnikiem Bolesławem Borkowskim, nauczycieli - obecnych oraz byłych członków MOAK-u, skupione wokół swoich opiekunów dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjów a także dorosłych już ludzi, których przygoda z ośrodkiem trwała kilka bądź kilkanaście lat temu.
Prezes MOAK-u Grażyna Kucharska przedstawiła prezentację multimedialną będącą podsumowaniem dwóch dekad działalności ośrodka. Nie zabrakło archiwalnych nagrań filmowych i zdjęć, na których mogło rozpoznać się wielu obecnych na sali a także konkretnych, wymiernych działań i liczb obrazujących ogrom pracy wykonanej przez instruktorów wspólnie z dziećmi.
Od 1992 roku MOAK przeprowadził około 200 imprez o charakterze kulturalno-artystycznym, których głównym celem był rozwój i prezentacja talentów dzieci i młodzieży. Na jego deskach wystąpiło 3000 młodych artystów. Najbardziej popularne przedsięwzięcia organizowane przez ośrodek to: mini-listy przebojów, przeglądy tańca, konkursy piosenki oraz plastyczne, przeglądy małych form scenicznych, imprezy okolicznościowe (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Święto Niepodległości, obrzędy świąteczne), festiwale kolęd i pastorałek, kabarety, projekty edukacyjne oraz programy artystyczne z okazji Dni Miasta.
W latach 1998-2001 MOAK przygotował i przeprowadził również przy pomocy funduszy pozyskanych od sponsorów prywatnych oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych letnie wyjazdy kolonijne, w których wzięło udział prawie 400 dzieci. Ponadto brały one udział w licznych dyskotekach, balach karnawałowych, wyjazdach do kin, muzeów, teatrów czy rewii na lodzie a także włączały się w koncerty charytatywne i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, na rzecz której zebrały blisko 150 tys. zł.
Swojego podziwu oraz wdzięczności wobec instruktorów artystycznych nie kryła burmistrz Bożena Budzik, która złożyła im gratulacje: „Dziękuję wszystkim członkom MOAK-u za podejmowanie trudu upowszechniania kultury. Dzięki Wam, wszystkie zdolne i chętne dzieci mogą rozwijać swoje talenty oraz dać im wyraz podczas organizowanych przez Was wszelkiego rodzaju konkursów, przeglądów czy imprez, ale także brać udział w przedsięwzięciach o zasięgu ponadgminnym. Wszystkie osiągnięte przez Waszych podopiecznych sukcesy są powodem do dumy oraz radości nie tylko dla Was, ale i dla mnie jako Burmistrza, dlatego też w dniu dzisiejszego Jubileuszu życzę abyście nie zaprzestali swojej działalności, albowiem dzięki Wam wszyscy czujemy się lepsi oraz bogatsi wewnętrznie." Wszyscy obecni oraz byli członkowie ośrodka zostali obdarowani pięknie udekorowanymi okolicznościowymi bombkami. Również burmistrz, jako inicjator powstania organizacji, została uhonorowana bukietem kwiatów.
Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć popisów artystycznych. Do udziału w koncercie, złożonym z występów wokalnych oraz tanecznych zaproszono obecnych podopiecznych MOAK-u a także uczestników przeróżnych imprez organizowanych przez ostatnie 20 lat. Prowadzący wspomnieniowy koncert Piotr Jeziorański oraz Kornelia Pawlak zapowiadając kolejnych występujących opowiadali o początkach ich „karier" a także dalszej drodze artystycznej, albowiem wielu z nich - choć nie zawodowo - w dalszym ciągu kontynuuje przygodę ze śpiewem.
Zwieńczeniem jubileuszu było spotkanie przy torcie i kawie.