calendar 23 Wrzesień 2021

12 °C

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

07 Wrzesień 2021

Diecezjalno-Gminne Święto Plonów w Skalmierzycach

Po czterech latach burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wespół z biskupem kaliskim oraz kustoszem Sanktuarium Matki Boskiej Skalmierzyckiej ponownie zostali organizatorami Dożynek Diecezjalno-Gminnych. Święto, które obchodzono w Skalmierzycach w dniu 5 września zgromadziło więc rolników nie tylko z terenu gminy, ale również przedstawicieli z trzydziestu trzech dekanatów Diecezji Kaliskiej – księży oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi. To właśnie od ich poświęcenia przez Ks. Biskupa Damiana Bryla rozpoczęło się dziękczynienie Bogu za tegorocznie zebrane plony. W dziękczynieniu tym uczestniczyli m.in. starostowie dożynek Marta Chlasta i Waldemar Urbaniak, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marlena Maląg, posłowie na Sejm RP: Andrzej Grzyb, Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński, asystent posła Jana Dziedziczaka Wincenty Nowak, reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego dyrektor delegatury WUW w Kaliszu Żaneta Lasiecka-Stodolna, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet, Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz radni powiatowi, sekretarz miasta Ostrów Wlkp. Andrzej Baraniak, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Tadeusz Orzechowski wraz z radnymi, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, duchowieństwo, służby mundurowe, rolnicy, kierownictwo jednostek i instytucji współpracujących z rolnictwem, sołtysi, działaczki Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy oraz przyjezdni goście.

Cieszę się, że tak licznie gromadzimy się u stóp Matki Bożej w Skalmierzycach. Cieszę się podwójnie, ponieważ wczoraj przeżywaliśmy w naszej wspólnocie 55-lecie koronacji […]. Dzisiaj ta uroczystość jest jakby przedłużona o dożynki diecezjalne. Ogromnie dziękuję Księdzu Biskupowi, że wybrał to miejsce w szczególnym dla nas czasie. Za to, że zapragnął, aby to tutaj rolnicy dziękowali za dary ziemi, za to, że możemy mieć na stole chleb – tymi słowami  w eucharystię zgromadzonych na mszy świętej wprowadził kustosz sanktuarium ks. kanonik Sławomir Nowak.

W kazaniu biskup podkreślał ogromne znaczenie dziękczynienia oraz wdzięczności: Spotykamy się, aby razem świętować święto plonów. Dziękować przed Bogiem za to wszystko, co urosło, za to wszystko, co zostało zebrane. Ale też dziękować tym wszystkim, dzięki którym plony zostały zebrane. Chciałbym Drodzy rolnicy, działkowicze, sadownicy i ogrodnicy w tym świątecznym dniu wyrazić wdzięczność wobec Waszej pracy. […] Chciałbym, aby słowo „dziękujemy”  mocno dzisiaj wybrzmiało. Wszystkim osobom związanym z rolnictwem – samym rolnikom, instytucjom, służbom, które wspierają rolników – BARDZO DZIĘKUJEMY. To słowo „dziękuję” jest ważne, ponieważ wszyscy wiemy, jak ważna jest wdzięczność, jak ważna jest świadomość, abyśmy pewnych rzeczy nie traktowali jako oczywistość. Oczywistość niestety zabija ducha wdzięczności. Chciejmy także młodemu pokoleniu przekazywać potrzebę wyrażania wdzięczności i dziękczynienia. Ordynariusz Diecezji Kaliskiej odniósł się także do symbolu dożynek: Dzisiaj, gdy patrzymy na ten pięknie wypieczony chleb, cieszymy się, że go mamy. I że dzięki niemu są zaspokojone nasze podstawowe potrzeby – potrzeba pokarmu. Cieszmy się tym i Panu Bogu dziękujmy. Ale też bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy rozejrzeli się wokół i zobaczyli, czy tego chleba wszystkim wystarcza. […] Dzisiaj rozdamy go wszystkim zebranym. Niech to będzie ważny znak. […] żebyśmy rozejrzeli się wokół, czy nie ma kogoś, kto jest głodny, opuszczony, kim trzeba się zaopiekować. To branie, łamanie, dzielenie się chlebem jest ważnym zaproszeniem do tego, byśmy byli wrażliwi na siebie.

Liturgię mszy świętej ubogaciły liczne poczty sztandarowe oraz chorągwie organizacji społecznych i kościelnych a także Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta. To właśnie oni stanęli na czele korowodu, którego uczestnicy przeszli świętować dalszą, świecką już część uroczystości na placu dożynkowym.

Tu rozpoczęto tradycyjnym obrzędem, czyli uroczystym aktem przekazania przez starostów dożynek bochna chleba biskupowi oraz władzom samorządowym – burmistrzowi Jerzemu Łukaszowi Walczakowi i przewodniczącemu Rady Tadeuszowi Orzechowskiemu.  Także im delegacje przekazały symbolizujące bogactwo, dostatek oraz obfitość plonów wieńce dożynkowe – tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną ograniczono jednak ich liczbę i zamiast dwudziestu sześciu wsi sołeckich wieńce będące owocem ich współpracy złożyły delegacje reprezentujące parafie w Skalmierzycach, Biskupicach Ołobocznych, Droszewie, Gostyczynie, Ociążu, Biskupicach oraz delegacje dwóch ogrodów działkowych – nowoskalmierzyckiego Kolejarza oraz ogrodów im. T. Kościuszki z Mącznik.

Oficjalną część uroczystości zakończyły przemówienia, w tym gospodarza dożynek burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka: […] Z mojej strony nie może również zabraknąć podziękowań wyrażonych wszystkim ludziom pracującym na roli. Szanowni Państwo, warunkujecie nasz byt. Dostarczacie na nasze stoły wytwory ciężkiej pracy Waszych rąk. Zapewniacie „chleb nasz powszedni”, który całujemy z szacunkiem rozpoczynając każdy jego bochenek. Ten otrzymany dziś od starostów dożynek, czyli od Pani Marty Chlasty oraz Pana Waldemara Urbaniaka, traktuję jako symbol dostatku, jako nasze zbiorowe dobro, którym powinniśmy sprawiedliwie się  w naszej wspólnocie dzielić. Zapewniam więc, że i nasz gminny budżet rozdysponowujemy zgodnie z największymi potrzebami, inwestując w przedsięwzięcia społecznie zasadne, pożyteczne i oczekiwane. Słowo do braci rolniczej skierowali również goście: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marlena Maląg, która odczytała również list od Premiera Mateusza Morawieckiego, posłowie na Sejm RP: Tomasz Ławniczak i  Andrzej Grzyb, dyrektor delegatury WUW w Kaliszu Żaneta Lasiecka-Stodolna, Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz sekretarz miasta Ostrów Wlkp. Andrzej Baraniak.

W części artystycznej widowni zaprezentowali się podopieczni Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, zespół KERS oraz gwiazda wieczoru – Izabela Trojanowska. Tradycyjnie zagrała również Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Skalmierzyce, która tego dnia oficjalnie pożegnała swojego długoletniego prezesa Czesława Briese. List z podziękowaniem za 39 lat prezesury wręczył mu sam burmistrz.

Dla uczestników święta przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich m.in. przygotowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą darmowy napitek i poczęstunek. Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie na najlepsze ciasto drożdżowe. Pierwsze miejsce przypadło Biskupicom Ołobocznym, które otrzymały bon w wysokości 500 zł na zakup sprzętu AGD. KGW z Gałazek Małych – laureatki drugiego miejsca otrzymały bon w wysokości 300 zł, a ostatnie na „podium” KGW z Chotowa – bon w wysokości 200 zł. Duża popularnością cieszyła się loteria fantowa, darmowy plac zabaw dla dzieci oraz przeprowadzane tego dnia dwie akcje charytatywne. Ze względu na trwający stan epidemii koronawirusa organizatorzy przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim Woj. Wielkopolskiego zamówili specjalny szczepionkobus. W akcji szczepienia udział wzięło aż 77 osób.

Dożynki zakończono późnym wieczorem zabawą taneczną.

 

tekst: Magdalena  Kąpielska

foto: ART-FOCUS