calendar 10 Maj 2025

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

12 Kwiecień 2013

Dziecięce biuro podróży – sprawdza się w Berlinie

Od początku br. roku uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu realizują zadania wynikające z innowacji pedagogiczno-organizacyjnej pod tytułem „Dziecięce biuro podróży – aktywne poznawanie przyjaciół w Europie”. Turystyka, agroturystyka oraz związane z nimi zawody stają się coraz popularniejsze i mogą być dla uczniów szansą na sukces w przyszłości.

W ramach zajęć innowacyjnych, warsztatów językowych oraz wspólnych podróży po Polsce i Niemczech uczniowie będą przedstawiać nasz region oraz ojczyznę jako ciekawą, pełną nieodkrytego uroku atrakcję turystyczną. Debiut działalności dziecięcego biura podróży miał miejsce w Berlinie podczas polsko-niemieckiej wymiany uczniów z Katolicką Szkołą St. Alfons i St. Marien. Niemieccy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie i jak sami przyznali z niecierpliwością oczekują maja, kiedy na własne oczy będą mogli zobaczyć te przepiękne miejsca.

Zgodnie z założeniami innowacji każde polsko-niemieckie spotkanie ma być pretekstem do utworzenia mini projektu turystycznego w formie multimedialnej prezentacji w obu językach na temat zwiedzonych miejsc. Mając to na uwadze uczestnicy spotkania w Berlinie z zapałem zbierali ulotki, prospekty, sporządzali notatki, filmowali, robili zdjęcia, tłumaczyli opisy zabytków – słowem przygotowywali materiał do multimedialnej kroniki spotkań.

Jak co roku strona niemiecka przygotowała ciekawy i urozmaicony program dla polskich uczniów. Oprócz najpopularniejszych zabytków berlińskich jak siedziba parlamentu – Reichstag, Brama Brandenburska, Czerwony Ratusz, Wieża Telewizyjna, Wyspa Muzeów, Uniwersytet Humbolta, Katedra Berlińska oraz popularnie zwane przez mieszkańców Berlina puderniczka i pomadka, czyli kompleks Gedächtniskirche, niezapomnianych wrażeń dostarczyły interaktywne laboratoria naukowe w Berlinie i Poczdamie (tak zwane Mitmachmuseum). Uczniowie samodzielnie dokonywali odkryć z dziedziny chemii czy fizyki oraz na własne oczy mogli się przekonać  „jak to działa” czy „jak to jest zrobione”.