
Uroczystość oddania do użytku windy oraz drugiego piętra Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach
2 grudnia 2011 roku w prowadzonym przez Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny Środowiskowym Domu Samopomocy mieszczącym się w Nowych Skalmierzycach przy ulicy Kolejowej 18 odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku windy oraz drugiego piętra placówki. Gospodarzy spotkania zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, zastępca burmistrza Zdzisław Mielczarek, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Kazimierz Sipka wraz z radnymi, proboszcz Parafii Bożego Ciała ks. kanonik Edward Wawrzyniak, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, kierownicy referatów i jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy i Miasta, prezesi lokalnych organizacji pozarządowych, członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, wieloletni sponsorzy i rodzice domowników.
Uczestników uroczystości powitał Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kowalczyk. Po uroczystym przecięciu wstęgi przez burmistrz Bożenę Budzik oraz poświęceniu przez ks. Kanonika zwiedzający mieli możliwość obejrzenia obiektu i zapoznania się z jego historią.
Przeznaczenie budynku od początku jego istnienia nie zmienia się, jest on w dalszym ciągu własnością publiczną i służy lokalnej społeczności. W czasie zaborów funkcjonował jako graniczny urząd pocztowy, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcję lokalnej kaplicy, następnie noclegowni PKP i przychodni lekarskiej, a obecnie służy niepełnosprawnym mieszkańcom gminy i gmin ościennych. Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje od stycznia 2004 roku. Początkowo przeznaczony był dla 30-tu, od 2007 roku dla 40-tu, a od 2008 dla 50-ciu osób. W ciągu zaledwie siedmiu lat działalności przeszedł wielką przemianę. Istotny wkład w jego rozwój wniósł sejmik samorządu wielkopolskiego (szczególnie poseł na sejm RP Józef Racki oraz ówczesny wicemarszałek Wojciech Jankowiak), przekazując na działalność placówki część budynku po byłej przychodni kolejowej.
Dzięki pozyskanym dotacjom od lokalnych władz samorządowych, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz lokalnych podmiotów gospodarczych wykonano kolejny etap modernizacji placówki. Przeprowadzono gruntowny remont ostatniego piętra obiektu oraz elewacji zewnętrznej, eksponując jego piękno. Zainstalowano windę, likwidując bariery architektoniczne, umożliwiając tym samym poruszanie się po całym obiekcie i korzystanie ze wszystkich jego pomieszczeń osobom z niepełnosprawnością narządów ruchu. Wymieniono posadzki, wyremontowano sanitariaty oraz poszczególne pomieszczenia, zaadoptowano strych na pomieszczenie użytkowe, czyniąc placówkę bardziej funkcjonalną i odpowiednią do obecnych potrzeb. Zainstalowano również system ostrzegania przeciwpożarowego, podnosząc bezpieczeństwo przebywających w nim osób oraz minimalizując zagrożenie pożarowe. Przeobrażenia budynku obrazowała okolicznościowa wystawa fotograficzna „ŚDS wczoraj i dziś". Spotkanie było również okazją do podziękowania tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju placówki i tym, którzy na co dzień z nią współpracują.
Wyrazy podziękowania złożono przede wszystkim burmistrz Bożenie Budzik, która zauważyła potrzebę powstania placówki, zawsze wspierała wszystkie starania zmierzające do jej rozwoju oraz dzięki której możliwe było pozyskiwanie środków finansowych na modernizację i prace renowacyjne. Podziękowania wręczono również zastępcy burmistrza Zdzisławowi Mielczarkowi, ks. kanonikowi Edwardowi Wawrzyniakowi, dyrektorom przedszkoli Oldze Gruszczyńskiej i Ewie Dolnej, Krzysztofowi Szałankiewiczowi, obecnym na spotkaniu członkom zarządu Julii Garcarek, Urszuli Wojciechowskiej, Krystynie Kowalczyk, Jarosławowi Walczakowi oraz sponsorom: prezesowi SM „Lazur" Zenonowi Michasiowi i członkowi zarządu „COM.40" Anieli Błaszczyk.
Burmistrz Bożena Budzik w swoim wystąpieniu podziękowała za efekty pracy prezesowi Stowarzyszenia, członkom zarządu oraz pracownikom placówki. Uroczystość była także formą promocji i prośbą o współpracę, skierowaną przede wszystkim do dyrektorów przedszkoli, szkół i księży z terenu gminy, którzy dobrze znając środowisko, poszczególne rodziny i osoby oraz mają wiedzę na temat ich potrzeb, mogą propagować możliwości uczestniczenia w zajęciach placówki. Na ich ręce przekazano foldery, które przybliżyły realizowane przez Stowarzyszenie formy działalności kierowanej do społeczności lokalnej. Obsługę gastronomiczną uroczystości zapewniła Spółdzielnia Mleczarska LAZUR, której organizatorzy składają serdeczne podziękowania.