
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Słowami księdza Jana Twardowskiego dyrektor Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach powitała w imieniu społeczności szkolnej wszystkich przybyłych na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów szkoły, który odbył się w piątkowy wieczór 16. XII br. w parafialnym kościele w Skalmierzycach. Wśród zaproszonych gości uczestniczyli w tym wydarzeniu zastępca burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek, kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Daniel Mituła, prezes Banku Spółdzielczego w Skalmierzycach Teresa Artmańska, sołtysi wraz z radnymi ze Skalmierzyc i terenu parafii, przedstawiciele kół i organizacji działających na terenie wsi, rodzice, mieszkańcy Skalmierzyc.
Mimo niesprzyjającej aury skalmierzycka świątynia wypełniła się po brzegi, kolędnicy zaprezentowali zebranym koncert, który zaskoczył doborem repertuaru- przeważały mało znane pastorałki i kolędy, a także oryginalne aranżacje bardziej popularnych utworów. Wspólne kolędowanie wpisane jest w tradycje, także w tradycje skalmierzyckiej szkoły, w szkolnych kronikach widnieją zapiski z okresu międzywojennego o jasełkach wystawianych na scenie Domu Katolickiego przez uczniów polskiej szkoły ze Skalmierzyc. Współczesne czasy i te z początku minionego wieku, jakże odległe i różne łączy na pewno jedno: potrzeba wspólnoty, bliskości drugiego człowieka. Czas świąteczny pozwala dostrzec to, co najważniejsze: drugiego człowieka. Do tej wartości odwoływał się też tytuł koncertu „ Bóg rodzi się w człowieku". Czas świąteczny to także spotkania przy rodzinnym stole, do takiego stołu społeczność szkoły zaprosiła wszystkich chętnych.
Po koncercie uczestnicy udali się do szkoły na wspólny poczęstunek oraz kiermasz przedświąteczny przygotowany przez uczniów. Świąteczne ozdoby i stroiki cieszyły się tak dużą popularnością, iż organizatorzy postanowili wpisać kiermasz do tradycji szkolnych imprez. Przedsięwzięcie to zjednoczyło rodziców, uczniów i nauczycieli, było także przykładem dobrej współpracy i obrazem szkoły otwartej na środowisko.