
Spotkania Noworoczne organizowane przez samorządy lokalne na początku każdego roku to już swoista tradycja a zarazem najlepsza okazja, by przedstawić bilans dokonań roku minionego oraz podzielić się planami na najbliższą przyszłość.
Ok. 150 osób wzięło udział w takim spotkaniu samorządowców, polityków, przedsiębiorców, instytucji współpracujących z Gminą i Miastem Nowe Skalmierzyce zorganizowanym przez burmistrz Bożenę Budzik. Byli wśród nich m.in. poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski, Starostwa Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski i Wicestarosta Tomasz Ławniczak, skarbnik Ostrowa Wielkopolskiego Danuta Czajka, Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk wraz z Przewodniczącym Rady Piotrem Śniegowskim, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, Przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka wraz z radnymi, przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Zawodowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wlkp. st. bryg. Andrzej Morta, Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Nadera oraz Komendant Komisariatu Policji w Nowych Skalmierzycach podkom. Klaudiusz Woźniak, sołtysi z terenu gminy, dyrektorzy placówek oświatowych, działacze kultury sportu, członkowie organizacji kombatanckich i przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych, dyrektorzy zakładów pracy, przedsiębiorcy, prezesi i właściciele firm współpracujący z Gminą oraz kadra kierownicza Urzędu.
Gości przywitał zastępca burmistrza Zdzisław Mielczarek, a burmistrz Bożena Budzik w swoim wystąpieniu dokonała podsumowania najważniejszych inwestycji oraz przedsięwzięć w Gminie w 2011 roku. Nie mogło zabraknąć wzmianki o 2 szczególnie tragicznych wydarzeniach, przy usuwaniu których dało się zauważyć szczególnie silne więzi ludzi tu mieszkających: „Rok miniony nie był wolny od takich chwil, kiedy w cenie była solidarność międzyludzka i wola niesienia pomocy potrzebującym. Wszyscy mamy w pamięci dramatyczne chwile z 5. września, kiedy potężny huragan zniweczył w wielu przypadkach dorobek całego życia ludzi, pozostawiając ich często bez dachu nad głową. Ale potrafiliśmy się szybko podnieść z kolan, bo nie zabrakło nam wtedy solidarności i woli wspomożenia potrzebujących. Poświęcenie strażaków, jedność sąsiedzka, zaangażowanie sołtysów poszczególnych wsi oraz szybkie decyzje Państwa radnych sprawiły, że pomoc błyskawicznie dotarła tam, gdzie była najbardziej potrzebna. Z serca wszystkim służbom zaangażowanym w akcję niesienia pomocy dziękuję w imieniu poszkodowanych. Wobec tego dramatu nie pozostała również obojętna Rada Powiatu Ostrowskiego, za co na ręce Pana Starosty i Pana Przewodniczącego składam podziękowania. To są ważne gesty, których oby było jak najwięcej w naszym życiu samorządowym. Zły los nie oszczędził nas również w grudniową noc, kiedy to doszczętnie spłonęła świetlica wiejska w Droszewie, miejsce spotkań mieszkańców i wielu udanych imprez. Będziemy i temu musieli stawić czoła i tu znów nieodzowna okaże się ludzka solidarność, zrozumienie i wzajemna pomoc, aby ten obiekt odbudować. Mimo przyjętego już nowego budżetu uczynimy wszystko, aby jeszcze w tym roku przystąpić do pracy i dać nadzieję mieszkańcom wsi, że wspólnie damy radę."
Poza realizacją licznych przedsięwzięć inwestycyjnych w roku minionym samorząd zaplanował również na najbliższy okres sporo kolejnych: „Konsekwentnie realizujemy program budowy nowych i modernizację starych obiektów świetlic wiejskich, czego efektem jest oddana do użytku świetlica w Ociążu. Rozpoczęliśmy prace modernizacyjne w świetlicy w Fabianowie a w roku bieżącym będziemy modernizować świetlicę w Strzegowie i budować w Gałązkach Wielkich. Przygotowujemy się do Chotowa i do wymienionej już odbudowy sali wiejskiej w Droszewie. Spory ruch planujemy również w budowie dróg gminnych, które w części będą finansowane z obligacji komunalnych. Na początek w Śmiłowie i Głóskach, ale jak sądzę na tym nie poprzestaniemy. W tegorocznym budżecie zadbaliśmy o zapewnienie godnego pochówku dla zmarłych, uruchamiając projekt budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym. Planujemy również zainwestować w budynek urzędu, wykonując ocieplenie i elewację. Obiekt bowiem, po wielu latach zaniechań w tym zakresie z racji zawsze pilniejszych potrzeb, wymaga takich prac, bowiem nie chcemy, aby ziściło się powiedzenie, że „szewc w podartych butach chodzi." Przywiązujemy dużą wagę do bezpieczeństwa mieszkańców, stąd planujemy doposażyć kilka jednostek OSP zarówno w lekkie jak i jeden ciężki wóz bojowy." - wymieniała burmistrz.
Nie zabrakło podziękowań wobec tych, którzy współpracując z Gminą poprzez swoje zrozumienie oraz życzliwość tworzą, jak to określiła Bożena Budzik „trwale mury" pozwalające podejmować trudne wyzwania i realizować cele, których oczekują mieszkańcy Gminy. Wyrazy wdzięczności padły w stronę radnych, sołtysów, organizacji pozarządowych, kadry kierowniczej placówek oświatowych oraz magistratu.
Spotkanie zakończono toastem noworocznym oficjalnie wzniesionym przez zastępcę burmistrza Zdzisława Mielczarka, który przywołując słowa Wisławy Szymborskiej, iż „każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze jest otwarta w połowie" życzył wszystkim zebranym, aby w Nowym Roku tę księgę zapisywać jak najlepszymi emocjami: wzajemną życzliwością, zgodą i zrozumieniem.
Szanowne Panie!
Szanowni Panowie!
Szanowni Państwo!
Za nami magia świąt Bożego Narodzenia i radość spotkania przy wigilijnym stole z najbliższymi. Za nami powitanie Nowego 2012 Roku. Był to więc czas podsumowań i snucia planów na przyszłość.
Dziś przyszedł moment, aby wrócić myślami do tamtej szczególnej atmosfery, tym razem w gronie tej nieco większej rodziny, jaką jest wspólnota samorządowa Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Tak bowiem traktuję to nasze tradycyjne spotkanie noworoczne z Państwem - przedstawicielami różnych środowisk, z którymi to zarówno jako burmistrz, jak i szeroko rozumiane władze samorządowe od zarania budujemy atmosferę dobrej współpracy mającej jak najlepiej służyć rozwojowi naszej gminy.
Dziękuję więc Państwu, że zawsze licznie przyjmujecie moje zaproszenie na to spotkanie. Jest to dowód, że jesteście żywotnie zainteresowani sprawami gminy, że jest to nie tylko obszar zainteresowania władz samorządowych, ale również szerokiego grona ludzi dobrej woli, życzliwych i zaangażowanych. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że w chwilach próbyi w sprawach dla gminy najważniejszych burmistrz nie zostaje na przysłowiowym „placu boju" sam.
Rok miniony nie był wolny od takich chwil, kiedy w cenie była solidarność międzyludzka i wola niesienia pomocy potrzebującym. Wszyscy mamy w pamięci dramatyczne chwile z 5. września, kiedy potężny huragan zniweczył w wielu przypadkach dorobek całego życia ludzi, pozostawiając ich często bez dachu nad głową. Ale potrafiliśmy się szybko podnieść z kolan, bo nie zabrakło nam wtedy solidarności i woli wspomożenia potrzebujących. Poświęcenie strażaków, jedność sąsiedzka, zaangażowanie sołtysów poszczególnych wsi oraz szybkie decyzje Państwa radnych sprawiły, że pomoc błyskawicznie dotarła tam, gdzie była najbardziej potrzebna. Z serca wszystkim służbom zaangażowanym w akcję niesienia pomocy dziękuję w imieniu poszkodowanych.
Wobec tego dramatu nie pozostała również obojętna Rada Powiatu Ostrowskiego, za co na ręce Pana Przewodniczącego i Pana Starosty składam podziękowania.
To są ważne gesty, których oby było jak najwięcej w naszym życiu samorządowym.
Zły los nie oszczędził nas również w grudniową noc, kiedy to doszczętnie spłonęła świetlica wiejska w Droszewie, miejsce spotkań mieszkańców i wielu udanych imprez. Będziemy i temu musieli stawić czoła i tu znów nieodzowna okaże się ludzka solidarność, zrozumienie i wzajemna pomoc, aby ten obiekt odbudować. Mimo przyjętego już nowego budżetu uczynimy wszystko, aby jeszcze w tym roku przystąpić do pracy i dać nadzieję mieszkańcom wsi, że wspólnie damy radę.
Szanowni Państwo!
Drodzy Goście!
Celowo przypomniałam te dwa tragiczne zdarzenia z minionego roku, aby uświadomić jak fundamentalne znaczenie w trudnych momentach funkcjonowania samorządowej wspólnoty ma współdziałanie oraz wzajemna życzliwość. Przywołałam te smutne wydarzania, aby pokazać jaką siłę ma również solidarność samorządowa, kiedy widzimy, że drugiemu dzieje się źle. Dla kontrastu przywołam także przykład, który był modelowym zaprzeczeniem ideału takiej współpracy i braku poszanowania prawa do decydowania
o własnym losie.
Dokładnie rok temu, kiedy miałam zaszczyt spotkać się z Państwem w tych samych okolicznościach mówiłam o szansach i nadziejach związanych z realizacją ogromnego projektu modernizacyjnego, którego duża część miała zostać ulokowana na terenie naszej gminy. Zapewniałam wówczas, iż uczynimy wszystko, aby tak się stało i ten projekt zwany Kolejami Dużych Prędkości był dla naszej wspólnoty impulsem rozwojowym. I tak się w istocie stało, mimo podejmowania różnych prób, aby go wyprowadzić z terenu naszej gminy. Chwytano się różnych sposobów, aby tylko wyrwać nam tę szansę rozwoju, nawet za cenę jego utraty dla całego regionu Południowej Wielkopolski. Suma summarum skutecznie się obroniliśmy, sami decydując jak ma być umeblowany nasz samorządowy dom. I moglibyśmy mieć z tego powodu satysfakcję, ale muszę szczerze Państwu wyznać, że jej nie mamy. Nie dlatego, że projekt został odłożony do realizacji na bliżej nieokreślony czas, bo jest to decyzja, na którą wpływu nie mamy, choć bardzo żałujemy, że tak się właśnie stało. Satysfakcji nie mamy z innego powodu. Przy okazji starań o KDP złamana została kiedyś święta zasada solidaryzmu samorządowego, co jest nie mniej ważne niż solidaryzm społeczny, o którego roli mówiłam na przykładzie dramatycznych zdarzeń roku minionego w naszej gminie.
Ten samorządowy solidaryzm jest nam właśnie teraz szczególnie potrzebny, albowiem piętrzą się przed nami różnorodne bariery coraz bardziej utrudniające funkcjonowanie samorządów terytorialnych w Polsce. Łamiąc zasady współpracy oraz poszanowania praw zwykłej samorządowej solidarności jak możemy wspólnie zawalczyć o poprawę kondycji finansowej samorządów bądź o uporządkowanie systemu prawnego, który na chwilę obecną jest ogarnięty chaosem legislacyjnym czy to w służbie zdrowia, czy to w oświacie, czy zagospodarowaniu przestrzennym?
Zacni Goście!
Szanowni Państwo!
Zgoda, zrozumienie, wzajemna życzliwość oraz szacunek to fundamenty, na których można budować trwałe mury. Patrząc z perspektywy lat skromnie powiem,
że fundament zgody zbudowany w naszej gminie jest mocny, co pozwala podejmować nam trudne wyzwania i realizować cele, których oczekują od nas mieszkańcy. Nie inaczej było w roku minionym, który do łatwych nie należał z racji postępującego kryzysu gospodarczego, mającego wpływ na dochody samorządów w Polsce.
Nam się udało przekroczyć magiczną cyfrę 40 mln. złotych wpływów, co zaprocentowało realizacją kilku ważnych projektów inwestycyjnych, takich jak choćby finał budowy szkoły wraz z całym otoczeniem w Gostyczynie. Nie żałowaliśmy również środków na inne cele w oświacie, czy to na budowę boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej w mieście, remont dachu w gimnazjum, utworzenie dodatkowego oddziału przedszkolnego w Jarzębince, nową elewację w Przedszkolu pod Kasztanami, przeniesienie oddziału przedszkolnego do szkoły w Kotowiecku czy remont sali gimnastycznej w Ociążu. Zawsze podkreślam, że naszym priorytetem jest inwestycja w dzieci - przyszłość gminy, stąd też i w tym roku nie szczędzimy na tym. Będziemy budować nowe przedszkole w Ociążu a w Skalmierzycach zmodernizujemy stary budynek szkoły i rozbudujemy go o salę gimnastyczną.
Rok miniony to również nakłady na gospodarkę odpadami i zakończenie dużego projektu budowy kanalizacji w Śliwnikach. Rozpoczęliśmy również kolejny etap sanitacji miasta, który będzie kontynuowany w roku bieżącym. Konsekwentnie realizujemy program budowy nowych i modernizację starych obiektów świetlic wiejskich, czego efektem jest oddana do użytku świetlica w Ociążu. Rozpoczęliśmy prace modernizacyjne w świetlicy w Fabianowie a w roku bieżącym będziemy modernizować świetlicę w Strzegowie i budować w Gałązkach Wielkich. Przygotowujemy się do Chotowa i do wymienionej już odbudowy sali wiejskiej w Droszewie.
Spory ruch planujemy również w budowie dróg gminnych, które w części będą finansowane z obligacji komunalnych. Na początek w Śmiłowie i Głóskach, ale jak sądzę na tym nie poprzestaniemy. W tegorocznym budżecie zadbaliśmy o zapewnienie godnego pochówku dla zmarłych, uruchamiając projekt budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym.
Planujemy również zainwestować w budynek urzędu, wykonując ocieplenie i elewację. Obiekt bowiem, po wielu latach zaniechań w tym zakresie z racji zawsze pilniejszych potrzeb, wymaga takich prac, bowiem nie chcemy, aby ziściło się powiedzenie, że „szewc w podartych butach chodzi." Przywiązujemy dużą wagę do bezpieczeństwa mieszkańców, stąd planujemy doposażyć kilka jednostek OSP zarówno w lekkie jak i jeden ciężki wóz bojowy.
Wszystkie planowane przedsięwzięcia będą możliwe do osiągnięcia dzięki - mimo kryzysowego czasu - wzrostowi dochodów budżetowych i to nie z racji jakichś drastycznych podwyżek danin publicznych. Te są bowiem wręcz symboliczne po to, aby nie zabijać inicjatywy mieszkańców szczególnie właśnie teraz, kiedy wszystkim nie jest lekko. Stać nas jednak na to, bo zaczyna dziś procentować wcześniej wdrożona przez nasz samorząd polityka rozwojowa gminy, dzięki której nadal dynamicznie rozwija się przedsiębiorczość i co za tym idzie tworzone są nowe miejsca pracy.
Warto przy tej okazji zauważyć wręcz higieniczny poziom zadłużenia naszej gminy, które na koniec bieżącego roku stanowić będzie 14,6 % wobec 60-cioprocentowej granicy przewidzianej przepisami o finansach publicznych.
Reasumując: najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że proponowany projekt budżetu i plan inwestycyjny zostały jednomyślnie przyjęte przez Państwa radnych, za co bardzo dziękuję. Takie właśnie decyzje są jednym z ważnych elementów tego mocnego fundamentu, o którym wspominałam. Swój udział w budowie solidnych podstaw mają też Państwo sołtysi i organizacje pozarządowe oraz oświatowa kadra kierownicza. Wszystkim Państwu za dobrą współpracę bardzo dziękuję.
Nie sposób w tych okolicznościach nie podziękować moim najbliższym współpracownikom, kierownikom poszczególnych referatów i ich podwładnym za całoroczny trud w służbie naszym mieszkańcom. Dowodem na profesjonalizm działania w służbie publicznej było uzyskanie przez nasz urząd certyfikatu ISO 9001, który został poprzedzony wielomiesięcznym audytem jakości świadczonych usług.
Wielce Szanowni Państwo!
Każdy z nas wchodząc w Nowy Rok jest pełen nadziei i wiary, że będzie on nie gorszy od tego, który już za nami. Każdy z nas ma swoje marzenia, które chciałby aby się ziściły. Życzę więc Państwu, aby przy dobrym zdrowiu te wszystkie Państwa pragnienia się spełniły. A jeśli po drodze zdarzą się nam jakieś porażki i przegramy bitwę o swoje marzenia, to nie załamujmy rąk, bo najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli, po co się walczyło. Do siego 2012 roku !
Dziękuję za uwagę.