
Zorganizowane już po raz dwudziesty drugi Dni Nowych Skalmierzyc w znakomity sposób rozpoczęły wakacje. Trzydniowe uroczystości, odbywające się w dniach 26-28 czerwca br., upłynęły mieszkańcom i sympatykom gminy w atmosferze przyjaźni, zabawy i radości.
Obchody corocznego święta skalmierzyczan zainaugurowano tradycyjnym spotkaniem społeczeństwa przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie władze samorządowe oraz delegacje szkół złożyły wiązanki kwiatów. Oprawę uroczystości stanowiły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe oraz Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta.
Równie liczne grono osób zgromadziła uroczysta sesja Rady Gminy i Miasta połączona z 25. rocznicą odrodzenia samorządu terytorialnego. O początkach kiełkowania tej samorządności w gminie mówiła w swoim wystąpieniu burmistrz Bożena Budzik: 27 maja 1990 roku poszliśmy do urn, aby wybrać w pierwszych w pełni wolnych wyborach swoich przedstawicieli do rad gmin, a ci z kolei na forum rad gmin wybrali organy wykonawcze, jakimi stali się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wraz z zarządami. Jakiż wtedy był zapał, ile pozytywnej energii i dobrych emocji, aby zmieniać wspólnie otaczającą nas – jakże szarą i smutną po latach gospodarki socjalistycznej – rzeczywistość. Wielu z nas, którzy od samego początku zaangażowali się w budowę nowego oblicza Gminy doskonale pamięta, jaka była jej kondycja zarówno społeczna, jak i gospodarcza. Upadające zakłady pracy i ogromne bezrobocie – taki był obraz dnia codziennego. Infrastruktura komunalna (wodociągi, kanalizacja, drogi), infrastruktura oświatowa, kondycja gospodarcza firm – to był widok bardzo przygnębiający. Trzeba więc było zakasać rękawy i ostro przystąpić do pracy. I tak też żeśmy zrobili.
Udźwignięcia ciężaru odpowiedzialności za losy małej ojczyzny oraz pozytywnych zmian, jakie przez 25 lat w niej zaszły gratulowali burmistrz oraz mieszkańcom przybyli goście, w tym m.in. posłowie Andrzej Dera i Przemysław Krysztofiak, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski, starosta ostrowski Paweł Rajski czy prezydenci Ostrowa Beata Klimek oraz Kalisza – Grzegorz Sapiński.
Sesja była okazją do obdarowania gości okolicznościowym medalem wybitym z okazji 25-lecia odrodzenia samorządności oraz zaprezentowania skomponowanego przez Wojciecha Musiała, muzyka Filharmonii Kaliskiej oraz dyrygenta Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej w Nowych Skalmierzycach, hejnału miasta. Ten uroczysty utwór, dla powstania którego inspiracją było wiele melodii z regionu, został odegrany na trąbce przez samego kompozytora i spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem uczestników sesji.
Corocznym zwyczajem wręczono nadany przez Radę Gminy i Miasta Medal „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”, którym honoruje się wybitne postaci regionu. W tym roku jego kawalerami zostali mieszkańcy Skalmierzyc, Państwo Stanisława i Tadeusz Wojcieszakowie – pionierzy nowoczesnego rolnictwa w gminie. Wręczenia medalu dokonali wspólnie burmistrz Bożena Budzik, przewodniczący Rady Kazimierz Sipka oraz sekretarz Gminy i Miasta Zdzisław Mielczarek.
Sesję zakończono okolicznościowym programem operetkowym w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz spotkaniem koktajlowym, podczas którego nie brakowało wspomnień i rozmów o minionym ćwierćwieczu.
Sobota 27.06.br., czyli kulminacyjny dzień obchodów święta Nowych Skalmierzyc, skoncentrowana była wokół rozrywki dla szerszej publiczności. Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów odbywały się na miejskim stadionie. Od rana trwały tu potyczki szachistów rywalizujących o puchar burmistrza, natomiast dalsza część dnia upłynęła głównie pod znakiem muzyki. W tym roku wystąpiły aż dwie orkiestry: miejscowa Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która zaprezentowała pokaz musztry paradnej.
Wielką klasę pokazały również gwiazdy, czyli Sylwia Grzeszczak oraz T.Love. „Księżniczka” polskiej sceny muzycznej zaśpiewała swe największe przeboje, a po koncercie przez długi czas rozdawała autografy i pozowała do zdjęć z fanami. Nie zawiedli również Muniek Staszczyk i jego zespół, serwując publiczności blisko półtoragodzinny występ będący przekrojem przez 33-letnią twórczość T.Love. Kilka chwil po ich ostatnim utworze nad płytą stadionu rozbłysnęły fajerwerki, a zwieńczeniem festynu była zabawa taneczna w rytmach muzyki serwowanej przez DJ Mohito.
Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany głównie z myślą o najmłodszych piknik w parku miejskim, który odbył się 28.06.br.
To właśnie tu miała miejsce inauguracja wystawy 25-lecia samorządu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pt. Wczoraj i dzisiaj składająca się z dwudziestu ścianek ekspozycyjnych przedstawiających rzeczywistość gminnej wspólnoty zobrazowaną na archiwalnych fotografiach. Wystawę pokazującą przemiany, które zaszły w ostatnim dwudziestopięcioleciu otworzyła gospodarz Gminy, Bożena Budzik. Mimo siąpiącego deszczu, nie brakowało chętnych do jej obejrzenia.
Podczas festynu miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta z okazji 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego. Jego celem było ukazanie przez pryzmat fotografii, jak na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza zmienił się obraz gminy. Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież do lat 18 oraz dorośli. Laureatami w pierwszej kategorii zostali: I miejsce – Julia Michalak (tablet), II miejsce – Jędrzej Wypiorczyk (aparat cyfrowy), III miejsce – Marcin Adamski (album fotograficzny oraz książka). Najlepsi wśród dorosłych okazali się: I miejsce – Katarzyna Stasiak (tablet), II miejsce – Dagmara Tomczak (aparat cyfrowy), III miejsce – Magdalena Zielezińska-Wypiorczyk (album fotograficzny oraz książka). Zwycięzców zaproszono na scenę, gdzie nagrody oraz dyplomy wręczyła im dyrektor biblioteki Maria Jezierska.
Popularne postaci telewizyjnej Ciuchci, Kulfon i Żaba Monika, były gwiazdami interaktywnego spektaklu, na który przyszły nie tylko dzieci, ale także wychowani na tym programie ich rodzice. Wszyscy wspólnie oklaskiwali również występy dzieci i młodzieży z gminnych przedszkoli, szkół oraz gimnazjów.
Nie brakowało chętnych do skorzystania z bezpłatnych zamków dmuchanych oraz atrakcji (bańki mydlane, skręcanie baloników, malowanie twarzy, chodzenie na szczudłach itp.) przygotowanych przez nowoskalmierzycki szczep ZHP oraz panie z przedszkola „Jarzębinka.”