calendar 09 Maj 2025

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

26 Sierpień 2013

Gminne święto plonów

Corocznie obchodzone w gminie i mieście Nowe Skalmierzyce Święto Plonów zorganizowano 25 sierpnia w Biskupicach Ołobocznych. Ta gościnna wieś była gospodarzem uroczystości już kilkakrotnie, poprzednio w 2010 roku. Tradycyjny staropolski obrzęd rozpoczął się mszą świętą dziękczynną, sprawowaną przez miejscowego proboszcza ks. Damiana Marynowskiego, który poświęcił dorodny bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna.

Barwny korowód dożynkowy złożony z delegacji wieńcowych reprezentujących wsie sołeckie, mieszkańców gminy, władz samorządowych oraz gości w asyście Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych reprezentujących liczne organizacje udał się na plac dożynkowy przy miejscowej szkole, gdzie odbył się główny festyn.

Starości dożynek, mieszkańcy wsi: Moniak Szymczak i Marek Stodolny, przekazali władzom samorządowym: burmistrz Bożenie Budzik oraz przewodniczącemu Rady Kazimierzowi Sipce chleb w geście podziękowania za tegoroczne zbiory. Szesnaście wsi sołeckich oraz dwa rodzinne ogrody działkowe zaprezentowały wieńce dożynkowe. Wszyscy mieszkańcy mogli podziwiać te misternie przygotowane dzieła sztuki ludowej. W części artystycznej wystąpiła Tyrolska Kapela Stefana, grająca ludową muzykę bawarską oraz grupa muzyczna Balkan-Expres, która uwodzi skocznym rytmem, ale i pięknymi balladami Macedonii, Bośni czy Serbii.

Zadowolenie z kultywowania tradycji obrzędu dożynkowego, mimo wkraczającej szeroką ławą nowoczesności, wyraziła Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik: oświata, infrastruktura techniczna, dostęp do kultury – to te sfery życia na wsi, w które trzeba i warto inwestować, aby nadążyć za postępem dokonującym się w kulturze uprawy ziemi, produkcji zwierzęcej i roślinnej. Dlatego też samorząd naszej gminnej wspólnoty nie szczędzi sił i środków na rzecz wiejskiej oświaty, o czym zaświadczają realizowane każdego roku wielomilionowe oświatowe projekty inwestycyjne. Rok w rok poprawiamy gminną infrastrukturę drogową, realizując po kilka zadań własnych a przy tym jeszcze wspieramy finansowo projekty realizowane na drogach powiatowych. Przejawem naszej troski o podnoszenie poziomu życia na wsi jest zakrojony na szeroką skalę program modernizacji i budowy nowych świetlic wiejskich, które, jak wynika z naszych obserwacji, dzięki wysokiemu standardowi coraz bardziej tętnią życiem.  W tym pędzie do nowoczesności nie wolno nam jednak po drodze zagubić pięknych wiejskich tradycji, dlatego też konsekwentnie co roku organizujemy święto dziękczynienia, aby podtrzymać tradycję naszych ojców. Aby mieć okazję do podziękowań całej braci rolniczej za żniwny trud, co z uszanowaniem i wzruszeniem czynię. Życzenia dla całej braci rolniczej złożyli także obecni na uroczystości Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski oraz Wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg.

Dopełnieniem uroczystości dożynkowych była loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, zabawa taneczna oraz tradycyjny wiejski poczęstunek: grochówka, chleb ze smalcem i ciasto drożdżowe.