
Przełom roku to dla wszystkich okres dokonywania rozrachunku z minionych dwunastu miesięcy. Bilansu dokonują niemal wszystkie firmy, instytucje, organizacje czy jednostki samorządowe. Zrównoważony i spokojny, a jednocześnie pracowity i pełen skutecznych działań – tak można podsumować działania władz Nowych Skalmierzyc. Dzięki dobrej współpracy z Radą Gminy i Miasta udało się zachować dotychczasowe tempo prowadzonych tu inwestycji- poziom wydatków majątkowych osiągnął prawie 8.500.000 złotych.
Zwyczajowo już rok obfitował w inwestycje drogowe prowadzone na terenie Gminy i Miasta. Na pierwszy ogień poszła ul. Zabłocko we Węgrach, gdzie przedmiotem robót było 650 metrów podbudowy oraz nowej nawierzchni bitumicznej.
Kolejne dwie inwestycje zrealizowano w Skalmierzycach. Znacznie polepszył się standard na ulicy Strażackiej, gdzie od skrzyżowania z ulicą Środkową do ulicy Ostrowskiej położono nowy asfalt. Dodatkowo wykonano chodniki po obu stronach drogi oraz zatokę dla autobusów. Przy realizacji zadania nie zapomniano o kanalizacji deszczowej, którą oczyszczono i przebudowano tak, by polepszyć przepływ wód deszczowych. Ponadto nową nakładkę bitumiczną na całej długości zyskała ulica Bankowa, gdzie również przebudowano istniejącą kanalizację deszczową. Powstał także nowy chodnik z wjazdami do posesji i wymieniono wszystkie krawężniki. Nowa droga o długości blisko kilometra powstała w Gałązkach Wielkich – mowa tu o odcinku od granicy trasy powiatowej Kościelna Wieś-Górzno do zabudowań wsi i dalej w kierunku pól uprawnych. W Miedzianowie na trasie przy parku krajobrazowym zwykła droga gruntowa przeobraziła się w wygodny dywanik asfaltowy. Podobnie było w Ociążu, gdzie sąsiadująca z urokliwym parkiem krajobrazowym droga gruntowa od granicy jezdni powiatowej Zakrzewki-Kościuszków zyskała asfalt. Prace drogowe nie ominęły także miasta, gdzie zmodernizowano nawierzchnię na ulicy Narutowicza.
W sumie powstało prawie 3,5 km nowego asfaltu. Dodatkowo utwardzono kruszywem ok. 2,3 km dróg na nowym osiedlu domków jednorodzinnych w Mącznikach oraz w Gostyczynie. Na wszystkie te prace wydano ok. 2.200.000 zł.
Powstawały również nowe ciągi piesze. Przedsięwzięcie tego typu zrealizowano m.in. w Kotowiecku na terenie przyległym do bloków mieszkalnych przy ulicy Kasztanowej oraz w mieście – przy ulicy Mostowej oraz 29-go Grudnia, skąd wykonano także dodatkowy wjazd na ulicę Tartakową. Natomiast ulice Krótka oraz Kamienna zyskały nowoczesne energooszczędne oświetlenie sodowe, dzięki czemu jest tam jaśniej oraz bezpieczniej.
Miniony rok to także kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej w mieście. Prace prowadzono na ulicy Kaliskiej, Tartakowej oraz 3 Maja a ich zakończenie całkowicie sfinalizuje sanitację miasta. Na ten cel tylko w 2013 roku wydano 920.000 zł. Z uwagi na ogrom inwestycji na finał przyjdzie poczekać do końca bieżącego roku.
Spore nakłady finansowe dotyczyły także infrastruktury oświatowej. W minionym roku zyskały m.in. szkoła w Droszewie, która przeszła termomodernizację i remont dachu. Wykonano tu również nowe chodniki, parking na rowery oraz dojazd do budynku i boiska. W szkole w Gostyczynie zmodernizowano plac zabaw, który wzbogacił się o nowe urządzenia zabawowe i zestawy zręcznościowe. Kolejne inwestycje zmieniły wizerunek szkoły podstawowej w Kotowiecku, gdzie zmodernizowano teren wokół placówki. Wykonano tu m.in. nową nawierzchnię trawiastą, aranżację zieleni, ogrodzenie, modernizację boiska, wybrukowany parking oraz rozbudowane dojście do szkoły i przedszkola od strony boiska.
Nie sposób nie wspomnieć o dwóch potężnych inwestycjach, które już wkrótce mocno zmienią wizerunek gminnej oświaty. Drugi rok kontynuowana jest przebudowa i rozbudowa szkoły podstawowej w Skalmierzycach szacowana na ok. 4 mln. złotych oraz budowa publicznego przedszkola w Ociążu. Oba obiekty zostaną oddane do użytku w roku bieżącym.
Tak, jak w ostatnich latach wykonano sporo inwestycji w zakresie budowy, modernizacji oraz remontów sali i świetlic wiejskich. Już na początku roku oddano do użytku nowo wybudowany obiekt w Gałązkach Wielkich. W kolejnych miesiącach wyremontowano salę w Miedzianowie oraz zakończono trwającą 15 miesięcy budowę świetlicy w Droszewie, która powstała w miejscu tej spalonej w pożarze z 16 grudnia 2011 roku. Zwieńczeniem tego typu inwestycji było oddanie do użytku wyremontowanej sali w Trkusowie, która dzięki swojemu wyposażeniu w stylu retro jest jedną z najbardziej eleganckich w Gminie. Ponadto rozpoczęto remont sali wiejskiej Gostyczynie oraz budowę obiektu w Chotowie, które mają zostać zakończone i oddane jeszcze w pierwszej połowie tego roku.
Również na ten rok zaplanowano ukończenie trwającej od 2012 roku budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym w Nowych Skalmierzycach. Na koniec ubiegłego roku budynek osiągnął stan surowy zamknięty i rozpoczęto prace wykończeniowe wewnątrz. Oddanie obiektu przewidziano na lipiec.
Świeżo i estetycznie wygląda Komisariat Policji w Nowych Skalmierzycach, na którym jesienią przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej palety farb zewnętrzny wygląd budynku wpisuje się teraz w ogólnopolski program standaryzacji komend i komisariatów policji. Środki na ten cel również wyasygnował samorząd gminny.
Gmina inwestowała także w Ochotnicze Straże Pożarne, czego najlepszym przykładem może być jednostka w Skalmierzycach. Najpierw przeprowadzono tu prace związane z przebudową remizy a na ukończeniu są również sprawy związane z przekazaniem jednostce ciężkiego wozu bojowego typu MAN.
Od grudnia miasto objęte jest systemem monitoringu wizyjnego mającym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. 20 kamer ustawionych jest w miejscach wytypowanych w drodze uzgodnień samorządu z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Gmina wzorowo wywiązała się z wprowadzenia w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obowiązek przejęcia odpowiedzialności za odbiór nieczystości nałożyła na samorządy. Nowe Skalmierzyce jako jedne z pierwszych w regionie podpisały umowę zapewniającą mieszkańcom wywóz odpadów do końca 2015 roku. Co ważne stawki, jakie przyjęła Rada Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce są niższe niż średnie stawki ustalane przez inne samorządy.
Jak co roku w Gminie organizowano liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Sporym powodzeniem cieszyły się 20. Jubileuszowe Dni Miasta, na których zagrali Perfect i Bracia Cugowscy. Zwyczajowo już odbyły się Dożynki Gminne, Koncert Noworoczny, Gminny Dzień Kobiet, Inauguracja Sezonu Kulturalnego itp. Dzięki zatwierdzeniu przez Radę Gminy i Miasta programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom pneumokokowym wszystkie dzieci urodzone w 2011 roku i zameldowane na terenie Gminy mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko tej groźnej bakterii. Natomiast mieszkanki Gminy i Miasta kilkukrotnie miały możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych, które przeprowadzono dzięki współpracy gminy z firmami wykonującymi tego typu badania przesiewowe piersi.