calendar 27 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

28 Wrzesień 2021

II Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce homo”

Zapoczątkowany w 2019 roku w parafii Bożego Ciała przez Marię Bednarczyk-Antczak Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce homo” doczekał się swojej drugiej edycji. Pierwszą poświęcono osobie Brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego. Kolejną, której  bohaterem został bł. Edmund Bojanowski (patron Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach), ze względu na pandemię Covid-19 przesunięto z roku 2020 na rok bieżący.

W ubiegłym udało się przeprowadzić tylko jego skromną część – Diecezjalny Konkurs „Uczyć i wychowywać do miłości”, w którym uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymali możliwość przedstawienia postaci, życia i działalności Edmunda Bojanowskiego w formie poetyckiej. Wyniki konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 25 września 2020 roku w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowych Skalmierzycach.

Reszta zaplanowanych działań festiwalowych odbyła się dokładnie rok później, w dniach 24-25 września br. Ich areną również był tutejszy kościół przy ul. Kaliskiej a także kościół pw. Bożego Ciała oraz miejskie placówki oświatowe. Jak podkreślili organizatorzy: przedsięwzięcie, które swoim patronatem objęli Ordynariusz Diecezji Kaliskiej ks. biskup Damian Bryl oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak jest promocją i prezentacją postaci świętych i błogosławionych polskich Kościoła Rzymskokatolickiego, ich charyzmatu i dzieła, będącego naszym dziedzictwem kulturowym i religijnym. W założeniu stanowi formę edukacyjno-artystyczną, przybliżającą świętych i błogosławionych, którzy swoją postawą i działalnością pozostawili dla nas – ludzi współczesnych nieocenione wzorce do naśladowania.

Na trwający dwa dni festiwal złożyły się m.in. spotkania edukacyjne dla dzieci, prelekcje dla różnych grup wiekowych, projekcja filmu, koncert muzyczny czy wystawy poświęcone bł. Edmundowi Bojanowskiemu. Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu merytorycznym sióstr służebniczek ze Zgromadzeń Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu i Pleszewie.

Mszę świętą w dniu inaugurującym wydarzenie odprawił Ordynariusz Diecezji Kaliskiej ks. biskup Damian Bryl, który odniósł się do postaci Bojanowskiego w wygłoszonej homilii: Bez wątpienia był to człowiek, który odnalazł swoje miejsce w Kościele […] Chrystus jest fundamentem, […], ale w tej budowli każda cegiełka jest ważna. Każdy z nas w Kościele jest ważny i ma swoje miejsce. Chciałbym, abyśmy przypominając życie bł. Edmunda, pytali o nasze miejsce. Żeby iść za Jezusem i mocno żyć bożym życiem, nie potrzeba uciekać od swojego życia. […] Edmund był bez wątpienia człowiekiem głęboko religijnym, który prowadził pogłębione życie duchowe […] Ale ta głęboka więź z Bogiem i jego praktyki duchowe nie zamykały go na rzeczywistość.  Wprost przeciwnie – angażując się w życie duchowe, był coraz bardziej otwarty i uważny na to, co się wokół niego dzieje. Prawdziwa pobożność nigdy nie alienuje człowieka, nie wyciąga w chmury. Prawdziwa pobożność zawsze daje nam nową perspektywę – ale perspektywę, aby być tutaj, aby realizować swoje pasje […] Prawdziwa pobożność i wrażliwość nie odciąga od pomocy innym. […] Edmund uczy nas pracy w zespole. To ważne, byśmy chcieli pracować razem, wiedzieli, że taka praca jest efektywniejsza. […] Edmund był człowiekiem głębokiej modlitwy, ale jednocześnie pięknego zaangażowania i to właśnie ono było jego sposobem bycia w Kościele. To, co robimy, jeżeli jest przeniknięte bożym duchem, to jest budowanie Kościoła.

Doceniając działalność współczesnych świeckich na rzecz Kościoła biskup Damian Bryl uhonorował pomysłodawczynię festiwalu Marię Bednarczyk-Antczak srebrnym pierścieniem św. Józefa – dowodem uznania oraz wdzięczności za krzewienie wiary i popularyzację świętych Kościoła  Katolickiego.

Magdalena Kąpielska