
Rada Ministrów na posiedzeniu, które miało miejsce 7 listopada br. podjęła uchwałę o ustanowieniu Wieloletniego Planu Inwestycji Kolejowych do 2013 roku z perspektywą do 2015. Plan porządkuje rok po roku najważniejsze zadania inwestycyjne na polskiej kolei. Co to oznacza dla naszego regionu?
Plan inwestycyjny zakłada modernizacje linii kolejowych, powstanie nowych obiektów infrastrukturalnych, ale co najważniejsze także zielone światło do dalszych prac nad kolejami dużych prędkości. Inwestycje objęte programem wynikają z zapisów: „Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013" i „Master Planu dla transportu kolejowego w Polsce do roku 2030". Są one priorytetowe na szczeblu krajowym i wynikają z zawartych przez Polskę umów i porozumień międzynarodowych. Jest to pierwszy dokument kompleksowo prezentujący infrastrukturalne przedsięwzięcia kolejowe, uwzględniający nowe regulacje dotyczące wieloletniego planowania wydatków inwestycyjnych ze środków publicznych. Jego wdrożenie zapewni spójność działań inwestycyjnych prowadzonych na polskich liniach kolejowych.
Bezpośrednim efektem realizacji programu ma być zakończenie do 2013 roku prac przygotowawczych do budowy pierwszej w Polsce linii dużych prędkości Warszawa - Łódź - Poznań/Wrocław, co umożliwi w 2014 roku rozpoczęcie budowy. Środki pochodzić będą z unijnych funduszy, a także kredytów udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Przyjęty przez rząd dokument stwierdza, że realizacja wymienionych działań jest podstawowym celem działalności PLK w najbliższych latach.
To już kolejna dobra wiadomość dla samorządu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Uchwałą z 7 listopada Rząd RP tak naprawdę postawił przysłowiową „kropkę nad i" przyjmując do realizacji Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych z jego perspektywą aż do 2030 roku w którego ramach znalazł się projekt budowy pierwszej w Polsce linii dużych prędkości, czyli tak zwanego Y-ka, którego spora część będzie realizowana na terenie naszej gminy. Ta wiadomość bardzo nas cieszy, bo otwiera nowe perspektywy rozwojowe. Każdy samorząd przecież by chciał, aby na jego terenie inwestowane były liczone w setkach milionów złotych środki w infrastrukturę, która w przyszłości będzie generować dochody do budżetu gminnego, czy stwarzać nowe miejsca pracy w nowoczesnym sektorze gospodarczym. Ta decyzja rządu pokazuje, że warto mieć marzenia. Ale, żeby się ziściły trzeba im pomóc, co staraliśmy się czynić na przestrzeni ostatnich dwóch-trzech lat pokazując decydentom różnych szczebli, że jesteśmy autentyczni w swoich staraniach o lokalizację KDP na naszym terenie. Swoją aktywnością pokazaliśmy im, że jesteśmy otwartym, wiarygodnym i niebojącym się nowych wyzwań partnerem podczas różnego rodzaju kontaktów, co jak sądzę nie było bez znaczenia przy podejmowaniu jakże korzystnych dla nas decyzji w sprawie przebiegu KDP.- nie kryje zadowolenia z decyzji rządu burmistrz Bożena Budzik.