calendar 04 Maj 2025

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

29 Sierpień 2011

Dożynki Gminne w Droszewie

„W dniu dziękczynienia za szczęśliwie zebrane plony ziemi z szacunkiem pochylam się nad Waszym trudem pracy na roli. Z szacunkiem przyjmuję te piękne wieńce dożynkowe i bochen chleba, w którego każdym kawałku jest "ziarnko zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk człowieka i dobroć Boża". - tymi słowami gospodarz tegorocznych Dożynek Gminnych w Droszewie - zastępca burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek w imieniu burmistrz Bożeny Budzik, która z bardzo ważnych powodów osobistych nie mogła uczestniczyć w tym świątecznym dniu, dziękował rolnikom za całoroczny trud pracy na roli.

Świętowanie staropolskiego obrzędu dożynkowego rozpoczęło się tradycyjną mszą świętą dziękczynną, sprawowaną przez kanonika Ludomira Dzięciołowskiego. Barwny korowód złożony z gospodarzy, gości, mieszkańców, w asyście Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych przeszedł spod kościoła na plac przy szkole podstawowej, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po przekazaniu przez starostów dożynek - Ewę Woźnicką oraz Dawida Jońcę -bochna chleba upieczonego z tegorocznego ziarna gospodarzowi miała miejsce prezentacja wieńców, które złożyło 21 wsi sołeckich: Biskupice, Biskupice Ołoboczne, Chotów, Droszew, Fabianów, Gałązki Małe, Gałązki Wielkie, Gniazdów, Głóski, Kościuszków i Czachory, Kotowiecko, Kurów, Leziona, Mączniki, Miedzianów, Ociąż, Skalmierzyce, Śliwniki, Trkusów, Żakowice a także przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Kolejarz" oraz im. T. Kościuszki, reprezentujących Nowe Skalmierzyce. Ich oryginalność oraz praca włożona w przygotowanie została nagrodzona gromkimi brawami zgromadzonych gości.

Zdzisław Mielczarek, w słowach skierowanych do braci rolniczej oraz zgromadzonych gości, przypomniał o etosie polskiego rolnika, wyrażającego się w słowach Wincentego Witosa „W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa." Wasza praca zaliczana jest do jednej z najtrudniejszych i oparta jest na wielkim ryzyku co do końcowego sukcesu. Bo mimo wkraczającej szeroką lawą na wieś nowoczesności nikt nie jest w stanie okiełznać zdarzającego się coraz częściej gniewu natury, który to gniew może zniweczyć Wasz wysiłek wręcz w kilka chwil.

Ciągła niepewność i wahania na rynku cen produktów rolnych też spędza Wam sen z oczu, czy aby Wasz codzienny trud zostanie właściwie wynagrodzony. Dlatego też tylko ktoś, kto nigdy w życiu nie pochylił się nad snopkiem zboża w upalny dzień powie, że chłop śpi, a zboże samo rośnie. Tylko wyjątkowy cynik i arogant przejdzie obojętnie obok Waszego wysiłku. Tylko ludzie gardzący drugim człowiekiem, którzy mają w sobie ogromne pokłady zła są w stanie powiedzieć publicznie, że ludzie wsi, rolnicy, chłopi, to grupa społeczna gorszej kategorii. Zaś człowiek rozumny pochyli głowę i odda Wam należy szacunek, bo jak mało kto na takowy zasługujecie.

Zapewnił również, że samorząd Nowych Skalmierzyc nie traci z oczu potrzeb i oczekiwań współczesnej wsi: „W sposób szczególny widać to na przykładzie wiejskiej oświaty, którą dopieszczamy w różnych rejonach Gminy, aby zapewnić dzieciom ze wsi równy albo i lepszy start w porównaniu z tymi z ośrodków miejskich. Dlatego też modernizujemy i rozbudowujemy kolejne wiejskie szkoły oraz uruchamiamy dodatkowe programy edukacyjne, bo mamy świadomość, że przyszłość polskiej wsi i dalszy jej rozwój jest w rękach młodego, dobrze wykształconego pokolenia. Przyjęliśmy również i realizujemy już od kliku lat program modernizacji i budowy tam, gdzie jest taka potrzeba, świetlic wiejskich, które dzięki aktywności poszczególnych środowisk powoli stają się po latach stagnacji ośrodkami spotkań kulturalno-społecznych, integrując środowisko wiejskie. Dziś już jest niewiele miejsc w Gminie, do których nie możemy dojechać drogą asfaltową, bowiem konsekwentnie od lat inwestujemy w gminną infrastrukturę, aby jakość życia na wsi nie była gorsza od tej w mieście. Przy okazji tego rolniczego święta zapewniam Was, że w latach następnych dotychczasowy kierunek inwestowania w tereny wiejskie się nie zmieni, a być może - mimo wszechogarniającego kryzysu gospodarczego - zostanie nawet zintensyfikowany. Naszą ambicją jest bowiem, aby konsekwentnie zacierać różnice w standardzie życia zarówno na wsi, jak i w mieście."

Życzenia oraz wiele ciepłych słów dla rolników przekazali również licznie zgromadzeni goście. Niespodzianką było wręczenie przez Prezesa Powiatowej Izby Rolniczej i Posła na Sejm RP. Piotra Walkowskiego oznaczeń "Zasłużony dla Rolnictwa" nadanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego starostom dożynek, zastępcy burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisławowi Mielczarkowi, Józefowi Frankiewiczowi i Bogusławowi Mateckiemu.

Część oficjalną zakończono programem artystycznym w wykonaniu zespołu Mirka Jędrowskiego, który zaprezentował prawdziwie „śląskie granie i śpiewanie." Publiczność bawiła zarówno przy dźwiękach muzyki, ale także licznych dowcipach i skeczach. Nie zabrakło również innych atrakcji, w tym loterii fantowej z licznymi cennymi nagrodami, stoisk gastronomicznych, malowania twarzy, zamków dmuchanych, z których dzieci korzystały bezpłatnie itp. Mieszkańców uraczono pyszną grochówką oraz ciastem drożdżowym. Zabawa przy dźwiękach zespołu muzycznego „Paradise" trwała do późnych godzin nocnych.