
Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę, stanowiąca eskalację trwającego od kilku lat konfliktu, rozpoczęła ogromny kryzys humanitarny, który stale się pogłębia. Pierwsze spotkanie gminnego sztabu kryzysowego zwołanego z inicjatywy burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka odbyło się 26 lutego. Miało ono na celu zebranie posiadanych informacji oraz ukierunkowanie pomocy. Na terenie gminy od lat mieszkają obywatele Ukrainy, którzy pracują w lokalnych firmach, pewne więc było, że z czasem trafią tu również szukające schronienia i dachu nad głową ich rodziny. Oficjalnie w Gminie Nowe Skalmierzyce w dniu 8 marca przebywa 47 uchodźców wojennych, w tym 27 dzieci. Nieoficjalnie jest ich jednak więcej, gdyż do tej pory nie wszyscy zgłosili ten fakt do samorządu.
Jednym z pierwszych działań była organizacja wielkiej zbiórki, która uruchomiła niespotykane dotąd pokłady solidarności oraz chęci pomocy poszkodowanym w wojennej zawierusze. Samorząd wespół z organizacjami pozarządowymi, w tym harcerzami i strażakami, najpierw na stadionie, a następnie w skalmierzyckiej remizie, uruchomił punkt przyjmowania i segregacji darów. Początkowo przyjmowano praktycznie wszystko, co może się przydać osobie, która straciła cały dobytek, aby z czasem skupić się na rzeczach brakujących najbardziej. Bardzo ważnym krokiem było także opracowanie ankiety dla osób chcących pomóc, dzięki czemu zbudowano bazę rodzin, które mogą przyjąć uchodźców. Oferowano także wsparcie materialne, pomoc językową, poświęcenie swojego wolnego czasu w ramach wolontariatu, a przedsiębiorcy zgłaszali możliwości transportowe oraz miejsca pracy. Druga ankieta, stworzona także w języku ukraińskim, zaadresowana została dla uchodźców. W sporym zakresie zaangażowano także pracowników MGOPS-u, którzy od tej chwili zajmowali się przyjmowaniem wspomnianych ankiet oraz wydawaniem potrzebnych przedmiotów z darów. Te z czasem zostały skierowane do obiektów zaaranżowanych na tymczasowe magazyny.
Jeżeli chodzi o miejsca noclegowe, to gmina ma przygotowane miejsca na pobyt krótkoterminowy, a na podstawie ankiet wypełnianych dobrowolnie przez mieszkańców budujemy bazę dostępnych mieszkań w lokalach prywatnych- podkreśla zastępca burmistrza Agnieszka Sipka. Dzięki współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, szkołami, przedszkolami, harcerzami, ochotniczymi strażami pożarnymi, sołtysami, stowarzyszeniem Eudajmonia praca idzie naprawdę sprawnie. Ponadto uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 536 890 920 (w godzinach 08.00 - 18.00) oraz adres e-mailowy dla uchodźców z Ukrainy ukraina@noweskalmierzyce.pl. Można tu szukać wszelakiej pomocy związanej z pobytem w Polsce – sprawy bytowe, urzędowe, meldunkowe, zatrudnienia, szkolnictwa, pomocy psychologicznej i inne.
W najbliższym czasie czekają nas ogromne wyzwania, z którymi dotychczas nie mierzono się w takiej skali. Przystosowania wymaga gminna oświata, aby móc przyjąć do systemu kolejne osoby - tak w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Pobyt oferowany uchodźcom przez mieszkańców ma zazwyczaj charakter tymczasowy, potrzebne są więc rozwiązania długoterminowe przy wydatnym wsparciu państwa oraz instytucji unijnych.
Aleksander Liebert
Więcej informacji: https://noweskalmierzyce.pl/pl/strona/pomoc-ukrainie