
Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci ze środowisk o niskim standardzie ekonomicznym jest zadaniem realizowanym przez Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wraz z członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych corocznie z pieniędzy zebranych za korzystanie z zezwoleń na handel alkoholem na terenie naszej Gminy.
Tradycyjnie już grupa 40 dzieci w wieku 6-12 lat skorzystała z wypoczynku w Zakopanem na Olczy w okresie od 7 do 17 sierpnia br. Nabór dzieci przeprowadzono – podobnie jak w latach ubiegłych – z całego terenu gminy. Każda szkoła złożyła listę uczniów spełniających wymagane kryteria uczestnictwa. Już po raz 10 zorganizowania kolonii podjęła się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Podczas kolonii mali „zdobywcy gór” uczestniczyli w wycieczkach: nad Morskie Oko, na Gubałówkę, do Doliny Chochołowskiej, na Kalatówki z pustelnią św. Alberta. Wypełniając czas niepogody dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach psychorozwojowych. Koloniści z zadowoleniem maszerowali po szlakach, podziwiając piękne miejsca. Kolejką wagonikową dzieci wjechały na Gubałówkę, idąc Szlakiem Papieskim podziwiały panoramę Tatr, odwiedziły kościół NMP oraz Kaplicę Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. W drodze powrotnej wstąpiły na Cmentarzysko na Pęksowym Brzysku, na którym spoczywają: Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Kornel Makuszyńki a także wielu taterników poległych dla ratowania życia w górach oraz olimpijczyków. Atrakcją dla dzieci były Zakopiańskie Krupówki i niedzielna msza św. w kościele na Cyrhli. W tym roku dzieci miały również okazję aktywnie włączyć się w multimedialną ekspozycję zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Ostatni dzień pobytu zakończył uroczysty apel z wręczeniem dzieciom zdobytych nagród i upominków.
Celem psychokorekcyjnym tegorocznego programu podczas wypoczynku oprócz zmiany środowiska i poznania nowych zakątków było: radzenie sobie z trudnymi sytuacjami związanymi ze współżyciem w grupie rówieśniczej; asertywne wyrażanie siebie; radzenie sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym; wyrażanie siebie i swoich emocji; rozwijanie swoich umiejętności w kategoriach pozytywnych; poznawanie siebie, swoich potrzeb i możliwości; uczenie się na podstawie doświadczeń własnych i cudzych; przyjmowanie i udzielanie wsparcia w sytuacjach trudnych; nauka odmawiania i nauka relaksacji.
Wypoczęci i pełni szczęścia z poduszeczką z napisem Zakopane, ciupaszką i regionalnym oscypkiem grupa dzieci wraz z opiekunami wróciła do domów. W drodze powrotnej dzieci miały okazję odwiedzić Wadowice. – miasto Jana Pawła II.