calendar 08 Maj 2025

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

04 Wrzesień 2017

Dożynki Diecezjalno-Gminne

Zaszczyt współorganizowania Dożynek Diecezjalno-Gminnych przypadł w tym roku Skalmierzycom, które 3 września nie tylko dziękczyniły Bogu za dar płodów ziemi, ale przeżywały dwie inne ważne uroczystości o charakterze religijnym: ustanowienie Matki Bożej Skalmierzyckiej Patronką Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz Powierzenie Diecezji Kaliskiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na tak niecodzienne oraz doniosłe wydarzenie do Skalmierzyc ściągnęła więc brać rolnicza nie tylko z terenu gminy, ale ze wszystkich krańców diecezji, ponadto również m.in. Biskup Kaliski Edward Janiak oraz przedstawiciele duchowieństwa, władze samorządowe Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta, przedstawicielka senatora RP Łukasza Mikołajczyka Karolina Winiecka, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Gminy Sośnie Mirosław Ostojak, Sekretarz Gminy Sieroszewice Mirosława Busza, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Marek Baumgart, radni Powiatu Ostrowskiego, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji i instytucji rolniczych a także sołtysi i delegacje wieńcowe dwudziestu czterech wsi sołeckich oraz dwóch ogrodów działkowych z terenu gminy oraz delegacje wieńcowe z trzydziestu trzech dekanatów Diecezji Kaliskiej.

Tłumy wiernych zgromadziły się na terenie przy tutejszym sanktuarium, gdzie od rana można było podziwiać zarówno te stare, zabytkowe, jak i nowsze pojazdy, maszyny i urządzenia rolnicze oraz przygotowane przez mieszkańców ozdoby dożynkowe. Najważniejsze z nich, będące symbolem dożynek wieńce, poświęcił Biskup, który następnie przewodniczył uroczystej mszy świętej dziękczynnej odprawionej w uroczystej oprawie Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej, Chóru pw. św. Cecylii ze Skalmierzyc oraz pocztów sztandarowych reprezentujących organizacje społeczne oraz kościelne.

Gromadzimy się w tym szczególnym dniu u stóp Pani Skalmierzyckiej, na Skalmierzyckiej Ziemi, aby dziękować Bogu za codzienny chleb, aby dziękować za trud pracy rolnika – tymi słowami powitał wiernych kustosz skalmierzyckiego sanktuarium ks. kanonik Sławomir Nowak. Do tego rolniczego trudu stanowiącego najstarszą ludzką aktywność przez cały czas w swojej homilii odwoływał się również Biskup Edward Janiak: Praca nad uprawą ziemi, praca rolnika jest jednym z najstarszych zawodów. Jest szczególnym powołaniem człowieka.[…] Bez uprawy ziemi nie byłoby możliwe życie biologiczne na Ziemi. Ziemię trzeba uprawiać. Ona jest nasza karmicielką. Jest naszą matką, która żywi nas. Nie wystarczy budować domy, nie wystarczy nastawiać fabryk, zakładów pracy. Nie wystarczy produkcja przemysłowa. Potrzebna jest praca rolnika, praca nad produkcją żywności. A żywność bierze się z ziemi. […] Ziemia jest naszym naturalnym skarbem, najważniejszym dobrem. […] Nie wolno zapomnieć, że praca rolnika jest szczególnie ważna. Jest ważna dla chleba, dla życia, bo chleb nigdy się nam nie naprzykrzy. Chleb jest tak ważny, jak ważne jest życie…

Nie mogło zatem zabraknąć aktu jego poświęcenia. W uroczystej procesji został on przyniesiony przez starostów dożynek: mieszkankę Boczkowa Beatę Budzik oraz skalmierzyczanina Sławomira Wawrzyńczaka. W darach złożono również plony z tegorocznych żniw, miody oraz kopię obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej – tej, która od 3 września stała się oficjalną Patronką Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w tym zakresie odczytał wikariusz generalny Diecezji Kaliskiej ks. prałat Andrzej Latoń, co zostało przyjęte przez wiernych gorącymi brawami. Równie ciepło został odebrany inny ważny akt religijny, który miał miejsce na zakończenie nabożeństwa, czyli powierzenie przez Księdza Biskupa całej Diecezji Kaliskiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Ślubowanie wiernych odbyło się w 100-lecie objawień fatimskich, skąd popłynęło orędzie Maryi z prośbą o modlitwę, pokutę i nawrócenie.

Po mszy świętej korowód pod przewodnictwem Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych przeszedł w uroczystym pochodzie na pobliski plac dożynkowy, gdzie starostowie przekazali poświęcony bochen chleba organizatorom uroczystości, czyli Biskupowi Edwardowi Janiakowi,  burmistrz Bożenie Budzik oraz przewodniczącemu Rady Kazimierzowi Sipce.

Każdego roku o tej porze dziękczyniliśmy Bogu za dar płodów ziemi podczas Gminnego Święta Plonów. Tym razem jednak nasza samorządowa wspólnota znacznie poszerzyła swe kręgi obejmując całą Diecezję Kaliską pod przewodnictwem Jej Pasterza – Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Janiaka. Za przyczynkiem oraz dzięki Jego wstawiennictwu przybyliśmy dziś na dożynki nie tylko z hołdem dziękczynienia za zebrane podczas tegorocznych żniw plony i otrzymane dobrodziejstwa, ale również po to, by z dumą oraz radością ogłosić całemu światu, że nasza Mała Ojczyzna, Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce, decyzją Stolicy Piotrowej zyskała formalną patronkę w osobie Matki Bożej Skalmierzyckiej – tej, która zdobiąc ołtarz tutejszego sanktuarium już od dawien dawna daje nam dowody swej wielkiej matczynej miłości, ogarniając wszystkie nasze dzienne sprawy, ofiarując swój delikatny uśmiech, czułe spojrzenie, ciepło ramion, dobrą radę, pocieszenie... […]  Jako mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce a zarazem wierni Kościoła Kaliskiego czujemy radość, że to właśnie w progach naszej ziemi, w murach skalmierzyckiego sanktuarium Maryjnego, uroczystym przyrzeczeniem tu zgromadzonych zawierzyliśmy Maryi i Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą Diecezję – burmistrz wyrażała dumę, szczęście i zaszczyt, jakie przypadły kierowanej przez nią Małej Ojczyźnie. Słowo do zgromadzonych na diecezjalno-gminnym święcie plonów skierowali również przybyli goście: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta, przedstawicielka senatora RP Łukasza Mikołajczyka Karolina Winiecka, Wicemarszałek Woj. Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz Przewodniczący Rady Gminy Sośnie Mirosław Ostojak.

Ukoronowaniem tradycyjnego obrzędu dożynkowego był występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego artyści przez blisko półtorej godziny zabawiali publiczność piosenką i tańcem z różnych regionów Polski. Na scenie wystąpiła również Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta, a zakończono tradycyjną zabawą taneczną.

 

Magdalena Kąpielska
foto: Kamil Różański Art-Focus

 

Dekoracje dożynkowe: